Topa me djathë pikantë të bëra nga vezë dhe shkopinj gaforre

Topa me djathë pikantë të bëra nga vezë dhe shkopinj gaforre

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 39 minuta

të bëra nga vezët janë pjekur në një bukë me shkopinj gaforre të grira dhe kanë shije shumë pikante dhe tepër të shijshme në kombinim me djathë dhe hudhër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Topa me djathë pikantë të bëra nga vezë dhe shkopinj gaforre
Topa me djathë pikantë të bëra nga vezë dhe shkopinj gaforre

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 39 minuta

të bëra nga vezët janë pjekur në një bukë me shkopinj gaforre të grira dhe kanë shije shumë pikante dhe tepër të shijshme në kombinim me djathë dhe hudhër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 3-4 vezë
 • 150g djathë
 • 3 thelpinj hudhër
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 2-3 lugë majonezë
 • 200 gr shkopinj gaforre

Udhëzime

 1. Vezet ziejini fort per 7-9 minuta.
 2. Vezet me djathin grini ne rende.
 3. Shtypni hudhren me shtypje.
 4. Perziejme vezet me djathin, hudhren, kripen, piper dhe majonezë.
 5. Nga përzierja e vezëve formoni topa të vegjël.
 6. Rrini shkopinjtë e gaforres në një rende të imët.
 7. Rrotulloni topthat e djathit në të dhe vendosini në frigorifer për 60-90 minuta.

Vegla

 • tepsia e vezëve
 • shtypja e hudhrës
 • tas
 • rende