Topa Mozart me marzipan, fëstëkë dhe nugat

Topa Mozart me marzipan

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 32 minuta

Mozartkugeln – pralina klasike nga Austria me një bërthamë marzipan, fëstëkë dhe nugat. Këto topa të shijshëm çokollatë shkrihen në gojën tuaj dhe janë të shkëlqyera si suvenir.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Topa Mozart me marzipan
Topa Mozart me marzipan

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 32 minuta

Mozartkugeln – pralina klasike nga Austria me një bërthamë marzipan, fëstëkë dhe nugat. Këto topa të shijshëm çokollatë shkrihen në gojën tuaj dhe janë të shkëlqyera si suvenir.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 200 g nougat
 • 200 g pastë marzipan
 • 2 lugë gjelle kirsch
 • 10 g fëstëkë, të grirë imët
 • 125 g sheqer pluhur
 • 100 g shtresë çokollate

Udhëzime

 1. Prisni nugat në copa të vogla.
 2. Më pas formoni topa dhe ftohni.
 3. Trazisni marzipanin e papërpunuar derisa të bëhet një masë. copa.
 4. Sipërfaqen e punës e pudrosni me sheqer pluhur.
 5. Shtypni sipër copat e marzipanit.
 6. Sipër vendosni topat e nugatit.
 7. Fshihni në marzipan dhe rrotullojeni në topa.
 8. Shkrini kuverturën dhe zhytni. topat në çokollatën e shkrirë.
 9. Lërini topat e Mozartit të forcohen dhe shijojeni.

Vegla

 • thikë