Topa peshku Pollock të skuqur thellë me parmixhan

Topa peshku Pollock të skuqur thellë me parmixhan

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Crispy nga jashtë dhe i butë nga brenda! Këto topa Peshku Pollock dalin shumë të shijshëm dhe të shijshëm me parmixhan. Topthat e peshkut mund të shërbehen si pjatë kryesore ose si fillim.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Topa peshku Pollock të skuqur thellë me parmixhan
Topa peshku Pollock të skuqur thellë me parmixhan

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Crispy nga jashtë dhe i butë nga brenda! Këto topa Peshku Pollock dalin shumë të shijshëm dhe të shijshëm me parmixhan. Topthat e peshkut mund të shërbehen si pjatë kryesore ose si fillim.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Skuqje | Menu: Gjata me peshk, Snacks | Kuzhina: Receta finlandeze

Përbërës

 • 450 g fileto polloku, ose peshk tjetër të bardhë
 • 50-60 g parmixhano, ose djathë tjetër
 • 3-4 degë majdanoz
 • 1-2 degë trumzë
 • 2 vezë
 • 80-90 g thërrime buke, panko
 • ¼ lugë çaji kripë
 • ¼ lugë çaji piper të zi
 • 60 g miell
 • vaj vegjetal, përafërsisht 1 L për skuqje

Udhëzime

 1. Grini djathin, grijeni imët majdanozin dhe trumzën.
 2. Në një blender, grini filetot e peshkut.
 3. Shtoni djathin, barishtet, vezët, thërrimet e bukës, kripë dhe piper.
 4. I rrahim edhe një minutë ose dy. .
 5. Përzierjen që rezulton vendoseni në një tas dhe formoni topa të vegjël.
 6. Më pas rrokullisni në miell.
 7. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan të thellë.
 8. Skuqini topat e peshkut në të për rreth 3-4 minuta secili .
 9. Më pas hiqeni dhe vendoseni në një pjatë të veshur me peshqir letre.
 10. Sërbejini topat e peshkut të skuqur me një sallatë të freskët.

Gjatë skuqjes, duhet të ketë mjaftueshëm vaj në tigan për të zhytur plotësisht topat e peshkut.

Vegla

 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • tavë
 • pjatë