Topa të shëndetshëm energjie me hurma, boronicë dhe shqeme

Topa të shëndetshëm energjie me hurma

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

jo vetëm që bëhen shumë shpejt, por janë edhe tepër të shijshme. E shkëlqyeshme në shije, e thjeshtë dhe e shëndetshme, kjo ëmbëlsirë mund të shijohet si meze e lehtë në çdo kohë. Por këto të shëndetshme i përshtaten mrekullisht edhe çajit apo kafesë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Topa të shëndetshëm energjie me hurma
Topa të shëndetshëm energjie me hurma

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

jo vetëm që bëhen shumë shpejt, por janë edhe tepër të shijshme. E shkëlqyeshme në shije, e thjeshtë dhe e shëndetshme, kjo ëmbëlsirë mund të shijohet si meze e lehtë në çdo kohë. Por këto të shëndetshme i përshtaten mrekullisht edhe çajit apo kafesë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Snacks, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 10-12 hurma
 • 1-2 lugë boronicë të thata
 • 75 g shqeme
 • 1 majë kripë
 • 1-2 lugë ujë

Udhëzime

 1. Puredatet, boronicat, shqemet dhe kripa në blender derisa të bëhet një masë homogjene.
 2. Nëse masa është shumë e thatë, shtoni ujë me lugë duke e rrahur.
 3. Formoni masën që rezulton në topa të rrumbullakëta dhe vendoseni në një pjatë.
 4. Shërbejini topa energjie si një meze të lehtë mes vakteve ose me çaj ose kafe.

Madhësia e topave mund të rregullohet sipas shijes. Madhësia e një arre është ideale.

Vegla

 • Blender
 • lugë çaji
 • Pjatë