Toptha bajamesh vegane me hurma dhe gjalpë bajame

Toptha bajamesh vegane me hurma dhe gjalpë bajame

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

me hurma dhe gjalpë bajame përgatiten shumë lehtë dhe shpejt dhe janë të shkëlqyera si ëmbëlsirë. Mund t’i shijoni si meze të lehtë ose me kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Toptha bajamesh vegane me hurma dhe gjalpë bajame
Toptha bajamesh vegane me hurma dhe gjalpë bajame

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

me hurma dhe gjalpë bajame përgatiten shumë lehtë dhe shpejt dhe janë të shkëlqyera si ëmbëlsirë. Mund t’i shijoni si meze të lehtë ose me kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Snacks, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

  • 220 g hurma, pa koriza
  • 130 g bajame, të grira
  • 2-3 lugë gjelle gjalpë bajame

Udhëzime

  1. Vendosni të gjithë përbërësit në një procesor ushqimi dhe përziejini në një masë të imët.
  2. Formoni pastën e hurmës në toptha të madhësisë mesatare.
  3. Topthat e bajameve mund të ruhen në frigorifer për 2-4 ditë.

Vegla

  • përpunues ushqimi
  • spatula kuzhine