Torta e Krishtlindjeve Gugelhupf me yje kakao dhe kanelle

Torta e Krishtlindjeve Gugelhupf me yje kakao dhe kanelle

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një e bukur përshtatet mrekullisht në një tryezë Krishtlindjesh. Kjo tortë dimërore josh të gjithë me kakao, erëza speculoze dhe yje kanelle.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Torta e Krishtlindjeve Gugelhupf me yje kakao dhe kanelle
Torta e Krishtlindjeve Gugelhupf me yje kakao dhe kanelle

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një e bukur përshtatet mrekullisht në një tryezë Krishtlindjesh. Kjo tortë dimërore josh të gjithë me kakao, erëza speculoze dhe yje kanelle.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 200 g gjalpë i zbutur
 • 150 g sheqer
 • 4 vezë
 • 300 g miell
 • 2 lugë pluhur pjekjeje
 • 2 lugë erëza speculoos
 • majë kripë
 • 150 ml qumësht
 • 30 g kakao

Mbushje

 • 2 lugë salcë kosi
 • 150 g sheqer pluhur
 • 1 pako kanellë yje

Udhëzime

 1. Përzieni një tepsi Gugelhupf me gjalpë të shkrirë dhe pluhurosni me miell.
 2. Përziejini gjalpin dhe sheqerin derisa të bëhen krem.
 3. Përzieni vezët njëra pas tjetrës në brumë.
 4. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje, erëzat spekulare pluhur kakao dhe kripe bashke.
 5. Përziejmë masën e miellit në mënyrë alternative me brumin Shtojmë qumështin dhe përziejmë gjithçka mirë.
 6. Brumin e derdhim në kallëp dhe e lëmojmë.
 7. Pjekim tortën e Krishtlindjes në furrë të parangrohur në 170 gradë për rreth 50-60 minuta.
 8. Provojeni gatimin me një hell druri.
 9. E lëmë tortën e Krishtlindjeve të ftohet dhe e nxjerrim nga forma.
 10. Për kremin përziejmë kosin me sheqer pluhur derisa të merrni konsistencën e dëshiruar.
 11. Zbukuroni tortën e Krishtlindjes me krem dhe yje kanelle.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • gugelhupf
 • spatula kuzhine
 • shkopinj druri
 • tas
 • hisk