Torte aromatike crumble me kungull, bollgur dhe limon

Torte aromatike crumble me kungull

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Ky me kungull është i shijshëm. Me një brumë të thërrmuar dhe një mbushje me lëng kungulli me një nuancë limoni, ka shije të pazakontë, ndërsa është tepër aromatike. Është një tortë e thjeshtë, e cila nuk është veçanërisht e ndërlikuar, por që është edhe më bindëse për nga shija e saj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Torte aromatike crumble me kungull
Torte aromatike crumble me kungull

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Ky me kungull është i shijshëm. Me një brumë të thërrmuar dhe një mbushje me lëng kungulli me një nuancë limoni, ka shije të pazakontë, ndërsa është tepër aromatike. Është një tortë e thjeshtë, e cila nuk është veçanërisht e ndërlikuar, por që është edhe më bindëse për nga shija e saj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 800g kungull
 • 1 limon
 • 1 filxhan sheqer, per brumin
 • 100g sheqer, per mbushje
 • 1 filxhan miell
 • 1 filxhan bollgur
 • 1 maje kripe
 • 180g gjalp, i ftohte

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Rreshtoni pjesën e poshtme të një tepsie të rrumbullakët me letër furre.
 3. Qroni kungullin dhe grijeni në rende jo shumë imët. .
 4. kungull, 100 gr sheqer, perziejme ne nje ene lengun e limonit dhe lekuren e limonit.
 5. Mbushjen e leme te qendroje 10-15 minuta qe kungulli te behet me leng.
 6. Përziejmë miellin me bollgurin, pjesën e mbetur. Sheqeri dhe kripa.
 7. Rrendeni gjalpin e ftohte ne rende.
 8. Grota Fërkoni gjalpin dhe përbërësit e thatë së bashku në copa. tas herë pas here në mënyrë që lëngu të shpërndahet në mënyrë të barabartë.
 9. Të thërrmohet dhe vendosim mbushjen në shtresa të alternuara në tavën e përgatitur. furre per rreth 30-40 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.

Vegla

 • Enë për pjekje
 • Thikë
 • Trasë për prerje
 • Rende
 • Presë agrume
 • Tasë
 • Kavanoz 250 ml