Torte aromatike me ftua me veze dhe vanilje

Torte aromatike me ftua me veze dhe vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Në vend të byrekut të zakonshëm me mollë, kjo pastë e shijshme mund të përgatitet me brumë të ajrosur dhe ftua aromatik. Fruti është zier më parë në tigan, kështu që torta rezulton shumë e butë dhe me lëng. Meqenëse përgatitja është shumë e thjeshtë, edhe një fillestar do të jetë në gjendje të pjek.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Torte aromatike me ftua me veze dhe vanilje
Torte aromatike me ftua me veze dhe vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Në vend të byrekut të zakonshëm me mollë, kjo pastë e shijshme mund të përgatitet me brumë të ajrosur dhe ftua aromatik. Fruti është zier më parë në tigan, kështu që torta rezulton shumë e butë dhe me lëng. Meqenëse përgatitja është shumë e thjeshtë, edhe një fillestar do të jetë në gjendje të pjek.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 2 ftua, të mëdha
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 2 lugë gjelle ujë
 • 200 g sheqer + 1 lugë gjelle
 • 4 vezë
 • ½ lugë ekstrakt vanilje
 • 140 g miell
 • ½ lugë pluhur për pjekje
 • ½ lugë çaji kripë

Udhëzime

 1. Qrojini ftonët dhe pritini në copa të holla.
 2. Shkrini gjalpin në një tigan.
 3. Shtoni copat e frutave.
 4. Shtoni ujin dhe 1 lugë sheqer.
 5. Futat ziejini në zjarr të ulët për 10-15 minuta derisa të zbuten.
 6. Përziejini herë pas here.
 7. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
 8. Tapën e pjekjes e shtroni me letër furre.
 9. Nxeheni furrën në 180°C.
 10. Rrihni vezet dhe sheqeri ne nje ene me mikser derisa te behet me push dhe te shkumezohet pak .
 11. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe rrihni perseri.
 12. Sitni miellin, perziejme me pluhurin per pjekje dhe kripen.
 13. Perberesit e thate i shtojme vezeve dhe perziejme brumin deri sa të jetë i qetë.
 14. Palosni butësisht ftonjtë dhe derdhni brumin në ujin e tavës së përgatitur.
 15. E pjekim kekun me ftua për rreth 45-55 minuta.

Përdorni një kruese dhëmbësh për të kontrolluar nëse keku me ftua është gati.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • lugë gjelle
 • tavë
 • enë për pjekje
 • blender
 • tas