Torte aromatike me rrush pa fara me arra

652 persona | 65 minuta

Kjo tortë me lëng rrush pa fara është mrekullisht me fruta, shumë e butë dhe ka një shije pak të ëmbël dhe të thartë. Torta përmban edhe arra, të cilat i japin një goditje të veçantë. Lëkura e grirë e portokallit dhe lëngu i portokallit i japin një notë të hollë aromatike. Sidomos në verë, torta me rrush pa fara është një ëndërr e vërtetë!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Torte aromatike me rrush pa fara me arra
Torte aromatike me rrush pa fara me arra

652 persona | 65 minuta

Kjo tortë me lëng rrush pa fara është mrekullisht me fruta, shumë e butë dhe ka një shije pak të ëmbël dhe të thartë. Torta përmban edhe arra, të cilat i japin një goditje të veçantë. Lëkura e grirë e portokallit dhe lëngu i portokallit i japin një notë të hollë aromatike. Sidomos në verë, torta me rrush pa fara është një ëndërr e vërtetë!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 230g gjalpë i zbutur
 • 300g sheqer pluhur
 • 2 vezë
 • 250g salcë kosi
 • 250g miell
 • 2 lugë lugë pluhur pjekje
 • 1 portokall, pa dylli
 • 160g rrush pa dylli
 • 60g arra

Udhëzime

 1. Në një tas, rrahim gjalpin e zbutur dhe 200 gr sheqer pluhur derisa të bëhen kremoze dhe të lehta.
 2. I trazojmë vezët një nga një. miell dhe pluhur pjekjeje te situr.
 3. Portokallin e lani mire dhe e thajeni.
 4. Perdorni nje rende te holle per te grire rreth 2 luge gjelle lekure.
 5. Lajini rrush pa fara, kullojini mire dhe hiqini paniket.
 6. I grini arra ne rende. .
 7. Përzieni rrush pa fara me lëvozhgën e portokallit dhe arrat në një enë dhe përzieni në brumë.
 8. Lyejmë një format për kek Bundt me pak vaj.
 9. Hidhni brumin në tepsi dhe lëreni të lëmuar.
 10. Pjekim kekun ne furre te ngrohur me pare ne 180°C per rreth 50-60 minuta.
 11. Fininimin e kontrolloni me nje hell druri.shtrydhni rreth 60 ml leng nga mishi i portokallit.
 12. Lungin e perziejme me sheqerin pluhur te mbetur.
 13. Nxirreni torten e perfunduar me rrush te zi nga furra.
 14. E leme te ftohet ne tepsi per rreth 5 minuta.
 15. Më pas hiqeni nga forma sq, lagni me shurupin e portokallit.

Pritini tortën me rrush pa fara në copa dhe shijojeni me çaj.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • tas perzierese
 • blender
 • sieve
 • grater
 • bowl
 • Gugelhupfform
 • furçë pjekje
 • spatula kuzhine
 • takëm
 • shtrydhëse frutash e perimesh