Tortë Charlotte me krem luleshtrydhe dhe biskotë

Tortë Charlotte me krem luleshtrydhe dhe biskotë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 370 minuta

Torta Charlotte ka shije thjesht fantastike. Kremi i lehtë me luleshtrydhe shkon shumë me pandispanjen me gëzof të mbushur me reçel dhe të renditur në feta mbi tortë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë Charlotte me krem luleshtrydhe dhe biskotë
Tortë Charlotte me krem luleshtrydhe dhe biskotë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 370 minuta

Torta Charlotte ka shije thjesht fantastike. Kremi i lehtë me luleshtrydhe shkon shumë me pandispanjen me gëzof të mbushur me reçel dhe të renditur në feta mbi tortë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira | Kuzhina: Receta angleze

Përbërës

 • 6 vezë, madhësi mesatare
 • 140 g sheqer
 • 20 g sheqer vanilje
 • 160 g miell
 • 200-240 g reçel
 • 120-140 g sheqer
 • 400 ml krem
 • 15 g xhelatinë
 • 70 ml ujë
 • 250 g luleshtrydhe, të ngrira ose të freskëta

Udhëzime

Piqni pandispanjen

 1. Përzieni vezët me sheqerin dhe sheqer vaniljen për 5 minuta derisa të përftoni një masë të lehtë kremoze.
 2. Sitoni gradualisht miellin dhe përzieni mirë.
 3. Përhapeni pandispanjen në 2 tepsi. mbulohet me leter per pjekje.
 4. Pandispanja E pjekim per rreth 8-10 minuta ne 200 grade derisa te marrin ngjyre te arte te lehte.
 5. Kthejeni pandispanjen ne nje leter furre ne menyre qe letra e pjekjes te jete siper.
 6. E lëmë kekun të pushojë për 10 minuta.
 7. Hiqni letrën e pjekjes.
 8. Përhapeni me reçel dhe mbështilleni në një role të ngushtë.
 9. Mbuloni pandispanjat me letër furre dhe ftohuni për 1 orë.

montoni tortën

 1. Mbulojeni xhelatinën me ujë të ftohtë dhe lëreni të thithë.
 2. Shkrini luleshtrydhet.
 3. Një enë e thellë për Rrijeni tortën me film ushqimor.
 4. Prejeni rolenë zvicerane në feta 1.5 deri në 2 cm të trasha.
 5. Rreshtoni tasin me fetat e pandispanjës dhe i shtypim fort copat.
 6. Pastroni luleshtrydhet në blender.
 7. Përzieni masën e luleshtrydheve në një Hidheni në një tenxhere.
 8. Shtoni sheqerin, lëreni të vlojë dhe gatuajeni për pesë minuta.
 9. Kaloni përzierjen e luleshtrydheve në një sitë, sipas dëshirës.
 10. Të shpërndani xhelatinën në përzierjen e luleshtrydheve dhe lëreni të ftohet plotësisht.
 11. Ne nje ene te ftohte derdhim kremin e ftohte E rrahim fort.
 12. Me kujdes e palosim kremin ne perzierjen e ftohte me luleshtrydhe.
 13. E vendosim kremin e ftohur me luleshtrydhe mbi fetat e pandispanjes ne tas.
 14. Mbulojeni enen me film ushqimor dhe e ftohni per 5 -6 orë.
 15. Kthejeni tortën Charlotte në një mbajtëse tortash dhe priteni në copa.

Në vend të luleshtrydheve mund të përdorni edhe mjedra, boronica, rrush pa fara ose pjeshkë.

Vegla

 • përzierës me dorë
 • tas për përzierje
 • gotë për përzierje
 • blender dore
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • spatula kuzhine
 • sitë
 • thikë
 • enë qelqi
 • mbajtëse për kek