Torte ditelindjeje me çokollate me smarties

Torte ditelindjeje me çokollate me smarties

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo tortë me çokollatë me moton e ditëlindjes Paw Patrol bën që zemrat e fëmijëve të rrahin më shpejt. Torta me çokollatë pa miell ka shije të lëngshme dhe Smarties e bëjnë tortën e ditëlindjes të duket plot ngjyra dhe festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Torte ditelindjeje me çokollate me smarties
Torte ditelindjeje me çokollate me smarties

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo tortë me çokollatë me moton e ditëlindjes Paw Patrol bën që zemrat e fëmijëve të rrahin më shpejt. Torta me çokollatë pa miell ka shije të lëngshme dhe Smarties e bëjnë tortën e ditëlindjes të duket plot ngjyra dhe festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100g bajame të bluara
 • 2 lugë kakao
 • 2 lugë pluhur pjekjeje
 • 200 gr çokollatë e zezë
 • 100 gr gjalpë
 • 4 vezë mesatare
 • 100 gr sheqer kaf
 • 1 majë sheqer vanilje
 • 1 majë kripë
 • 50 g Smarties
 • 10 g fondant të mbështjellë, rozë

Udhëzime

 1. Shkrini çokollatën dhe gjalpin në një tenxhere dhe lërini të ftohen.
 2. Ndani vezët.
 3. Rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë derisa të bëhen të forta. .
 4. Bajame të bluara Përziejini së bashku pluhurin e kakaos dhe pluhurin për pjekje.
 5. Përzieni masën e bajameve në përzierjen e sheqerit me të verdhën e vezës.
 6. Përzieni gjalpin e ftohur me çokollatë. të gjitha së bashku për të formuar një brumë të barabartë.
 7. Vendosni me gjalpë një masë të vogël me diametër të rrumbullakët 20 cm.
 8. Hidhni brumin në tepsi. Bëj një test hell për të parë nëse torta është gati!
 9. Lëreni torta me çokollatë të ftohet.
 10. Vizatoni numrin 8 të ditëlindjes në një fletë furre.
 11. Preni numrin dhe vendoseni në mes të çokollatës cake.
 12. Përdorni modelin për të shënuar numrin në tortë me thikë dhe hiqni brumin e çokollatës për mbushjen me një lugë atzen.
 13. Spërkateni numrin e zbrazur me pak pluhur kakao dhe mbusheni me Smarties.
 14. Zbukuroni tortën e ditëlindjes sipas motos së ditëlindjes: p.sh. preni një putra Paw Patrol nga fondant dhe vendoseni në tortën e ditëlindjes.
 15. Decorate me Smarties dhe mbi tortë Ndez qirinj! Torta e ditelindjes eshte gati!

Figurat e vogla Paw Patrol që mund të vendosen në buzë të tortës përshtaten me moton Paw Patrol. Mund ta lidhni me një hark të bukur.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë
 • gozë për përzierje
 • tas
 • mikser dore
 • spatull kuzhine
 • Tavë 20 cm sustë
 • letër për pjekje
 • thikë