Tortë domate krokante me mbushje krem djathi, sallam dhe vezë

Tortë domate krokante me mbushje krem djathi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Quiche tepër e shijshme e bërë nga një pastë me kore të shkurtra krokante dhe një mbushje djathi me krem domate-vezë nga kuzhina franceze mesdhetare. Kishi i verës mund të shijohet i ngrohtë ose i ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë domate krokante me mbushje krem djathi
Tortë domate krokante me mbushje krem djathi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Quiche tepër e shijshme e bërë nga një pastë me kore të shkurtra krokante dhe një mbushje djathi me krem domate-vezë nga kuzhina franceze mesdhetare. Kishi i verës mund të shijohet i ngrohtë ose i ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Piqni me zemër, Receta me video | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

Pasta me kore te shkurtra

 • 70 g gjalpë, e ftohtë
 • 50 ml ujë, e ftohtë
 • ½ lugë kripë
 • 150 g miell

Mbushje

 • 50 g sallam 200-220 g domate qershi
 • qipe, sipas shijes
 • 3 vezë
 • 20 g niseshte misri
 • 50 ml qumësht
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 250 g mascarpone

Udhëzime

Pasta me kore te shkurtra

 1. Vendoseni gjalpin, ujin, kripen dhe miellin ne nje ene per perzierje.
 2. I perziejme te gjitha se bashku qe te formohet nje pete e shkurter.
 3. Grumbullojeni brumin me duar dhe mbështilleni me film ushqimor.
 4. Vendoseni brumin brenda në frigorifer për 30 minuta
 5. Lyejmë një tepsi për tartë me gjalpë dhe pluhurosim me pak miell.
 6. E shtrijmë brumin në një sipërfaqe pune me miell.
 7. Transferojeni brumin në tepsi me një petull.
 8. Shtypni brumin në tepsi.
 9. Shtypni me një shpim disa vrima me pirun.

Mbushja

 1. Preni sallamin në copa të vogla.
 2. Gjysmën e domateve qershi.
 3. Prisni qiqrat në copa të vogla.
 4. Rrihni vezët në një enë.
 5. Shtojeni qumështin.
 6. Rriposeni me kripë dhe piper.
 7. Mascarpone Shtoni.
 8. Përdorni mikserin për të përzier të gjitha.
 9. Shtoni qiqrat dhe sallamin, përzieni mirë.
 10. Përhapeni domatet qershi te pergjysmuara ne peten e shkurter.
 11. Shtojeni masen e vezeve dhe perhapni mire.
 12. E vendosim quiche-n ne nje te ngrohur me pare e pjekim ne furre ne 180 grade per rreth 45 minuta.
 13. Lëreni kishin të ftohet për 10 minuta dhe më pas prisni në feta.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • përzierës dore
 • tas për përzierje
 • dërrasë prerës
 • takëm
 • thikë
 • kallaj tart