Tortë drithëruese me banane me rrjetë kockash për Halloween

Tortë drithëruese me banane me rrjetë kockash për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Mashtrim apo trajtim? Koha më drithëruese e vitit është gjithashtu një mundësi e mrekullueshme për të pjekur një tortë bananeje me rrjetë merimangash të Halloween-it. Kjo merimangë e lezetshme Blackberry në Marshmallow Web sigurisht që do të ketë shije jashtëzakonisht të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë drithëruese me banane me rrjetë kockash për Halloween
Tortë drithëruese me banane me rrjetë kockash për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Mashtrim apo trajtim? Koha më drithëruese e vitit është gjithashtu një mundësi e mrekullueshme për të pjekur një tortë bananeje me rrjetë merimangash të Halloween-it. Kjo merimangë e lezetshme Blackberry në Marshmallow Web sigurisht që do të ketë shije jashtëzakonisht të mirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia, Piqe | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 150 g sheqer
 • 2 vezë
 • 125 ml vaj, p.sh. vaj rapese
 • 200 ml dhallë
 • 4 banane, mesatare
 • 50 g pluhur maca
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 20 g marshmallows, për sipër
 • 80 g manaferra, për sipër
 • 1 lugë gjelle çokollatë , lëng për sipër

Udhëzime

 1. Sitni miellin, përzieni pluhurin për pjekje dhe pluhurin maca në një enë.
 2. Ndani vezët.
 3. Në një enë të veçantë përzieni mirë të verdhat e vezëve, vajin dhe dhallën në mikser.
 4. Pritni bananet me një pirun derisa të bëhet një masë homogjene
 5. Përzieni masën e bananes në përzierjen e dhallës.
 6. Përzieni përzierjen e miellit për pak kohë.
 7. Rrihni të bardhat e vezëve në një tas derisa të bëhen me gëzof.
 8. Me kujdes hidhni të bardhat e vezëve në brumë.
 9. Vendosni një tepsi me letër furre dhe mbushni brumin.
 10. Pjekim kekun me banane në temperaturën 180 °C në nxehtësinë e sipërme/poshtë për rreth 50 minuta.
 11. Më pas uleni temperaturën e furrës në 150 °C dhe piqni për edhe 10 minuta te tjera.
 12. E leme kekun e perfunduar me banane te ftohet.
 13. Pastaj hiqeni nga tepsia.
 14. Per siper, shkrini pak marshmallows.
 15. Goditeni kekun ne fije me pirun, duhet te duken si cobwebs.
 16. Tërhiqni manaferrat dhe vendosini në rrjetë me intervale. Dekoroni.
 17. Shërbejeni tortën me banane në një bufe të Halloween.

Vegla

 • Tasë
 • Përzierëse dore
 • Pirun
 • Gaza për Përzierje
 • Spatula
 • Enë katrore për pjekje
 • Letër Parche