Tortë e butë me banane me kefir dhe vanilje

Tortë e butë me banane me kefir dhe vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Ëmbëlsira të buta dhe delikate me një aromë delikate frutash dhe vaniljeje do të plotësojnë në mënyrë të përkryer një filxhan çaji. Mund të rafinohet mrekullisht me copa arra ose çokollatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e butë me banane me kefir dhe vanilje
Tortë e butë me banane me kefir dhe vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Ëmbëlsira të buta dhe delikate me një aromë delikate frutash dhe vaniljeje do të plotësojnë në mënyrë të përkryer një filxhan çaji. Mund të rafinohet mrekullisht me copa arra ose çokollatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal + pak për lyerje
 • 2 banane
 • 2 vezë
 • 200 g sheqer
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 300 ml kefir
 • 240 g miell
 • ½ lugë kripë
 • 1 lugë pluhur pjekje

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Lyejeni një tepsi me vaj për pjekje.
 3. Prisni bananet në copa të vogla ose i grini me pirun.
 4. Rrihni vezët me sheqerin duke përdorur një mikser derisa të zbehen dhe me gëzof.
 5. Sa më shpejt të jetë e mundur Kur vezët të kenë dyfishuar vëllimin, shtoni ekstraktin e vaniljes, kefirin dhe vajin vegjetal.
 6. Përziejini mirë derisa të përftoni një masë homogjene.
 7. Sitni miellin dhe përzieni në një enë me kripën. dhe pluhurin per pjekje.
 8. Shto perberesit e thate pak nga pak shtojme perberesit e lengshem dhe i perziejme mire.
 9. I shtojme bananet ne brum, i perziejme mire dhe e mbushim ne tepsi.
 10. Pjekim kekun me banane per rreth 40- 50 minuta.

Vegla

 • Tavë për pjekje
 • Thikë
 • Dërrasë prerës
 • Blender
 • Sieve
 • Tasë