Tortë e butë perimesh me speca, djathë dhie dhe mjaltë

Tortë e butë perimesh me speca

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 125 minuta

Pastë e hollë, krokante me kore të shkurtra, një mbushje delikate djathi dhe copa aromatike paprika janë përbërësit e kësaj shije të shijshme. Kushdo që provon vetëm pak do të kërkojë recetën.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e butë perimesh me speca
Tortë e butë perimesh me speca

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 125 minuta

Pastë e hollë, krokante me kore të shkurtra, një mbushje delikate djathi dhe copa aromatike paprika janë përbërësit e kësaj shije të shijshme. Kushdo që provon vetëm pak do të kërkojë recetën.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me perime, gatitë e pastë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

Brumë

 • 100 g gjalpë i ftohtë
 • 150 g miell
 • ½ lugë çaji kripë
 • 3-4 lugë vodka

Mbushja

 • 2-3
   piper i kuq, i kuq
  • 300 g djathë dhie, i butë
  • 1 vezë
  • 1 lugë mjaltë
  • kripë, për shije
  • piper i zi, për shije
 • Udhëzime

  Gatuani brumin

  1. Prejeni gjalpin e ftohtë në kubikë të vegjël.
  2. Vendosni në një enë, shtoni miellin dhe kripën.
  3. Përdorni duart për t’u thërrmuar në thërrime.
  4. Më pas shtoni 1 lugë vodka të ftohtë.
  5. Përzierja gatuhet derisa brumi të formojë një gungë.
  6. Vodka mund të zëvendësohet edhe me një alkool tjetër të fortë dhe të pa ëmbëlsuar.
  7. Rrokullisni brumin në një top.
  8. Mbulojeni me film ngjitës dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta.

  përgatisni mbushjen.

  1. Nxehni furrën në 220°C.
  2. Rreshtoni një tepsi me letër pjekjeje.
  3. Vendosni specat.
  4. Pikqini perimet në furrën e parangrohur për 15-20 minuta derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë të artë.
  5. Specat më pas vendosini në një qese dhe lërini të qëndrojnë për 5-10 minuta.
  6. Sapo perimet të jenë ftohur, hiqni lëkurën dhe farat nga specat.
  7. Më pas pritini specat në shirita të gjerë.
  8. Zvogëloni temperatura e furres ne 175°C.

  Piqeni tarten

  1. Shtypni brumin ne nje tave tarte me trashesi 30-32 cm Hapeni.
  2. Me kujdes vendoseni brumin në një enë pjekjeje.
  3. Shtypni pjesën e poshtme dhe anët e enës.
  4. Prisni pjesën e tepërt.
  5. Përzieni djathin tërësisht me vezën.
  6. Mbushja mbi brumë Përhapeni .
  7. Rrafshoni sipërfaqen me një shpatull.
  8. Rrotulloni shiritat e piperit në trëndafila.
  9. Trëndafilat vendosni mbi djathë.
  10. Tartën e spërkatni me mjaltë.
  11. Rriposeni me kripë dhe piper sipas shijes. Vendoseni në raftin e poshtëm të furrës së parangrohur.
  12. Më pas piqni për 35 minuta derisa tarta të marrë ngjyrë kafe të artë.
  13. Për ta bërë më të lehtë prerjen e tortës me perime, lëreni të ftohet për 20-30 minuta.

  Vegla

  • thikë
  • dërrasë prerëse
  • tas
  • lugë gjelle
  • enë për pjekje
  • fletë pjekje
  • spatula