Tortë e frikshme e Halloween me fantazma me çokollatë dhe beze

Tortë e frikshme e Halloween me fantazma me çokollatë dhe beze

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Torta e frikshme e Halloween me çokollatë krijon atmosferën e duhur në mbrëmjen e Halloween. Bazat e lëngshme të çokollatës harmonizohen me kremin e shijshëm të çokollatës. Shpirtrat e bezes e vendosën skenën në mënyrë perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e frikshme e Halloween me fantazma me çokollatë dhe beze
Tortë e frikshme e Halloween me fantazma me çokollatë dhe beze

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Torta e frikshme e Halloween me çokollatë krijon atmosferën e duhur në mbrëmjen e Halloween. Bazat e lëngshme të çokollatës harmonizohen me kremin e shijshëm të çokollatës. Shpirtrat e bezes e vendosën skenën në mënyrë perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Meringat fantazmë

 • 2 të bardha veze
 • 100 g sheqer
 • 1 lugë çaji lëng limoni

Tortë me çokollatë

 • 180 g miell
 • 120 g sheqer
 • 1 fq. Sheqer vanilje
 • 40 g kakao për pjekje
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 250 ml qumësht
 • 6 lugë vaj
 • 1 lugë gjelle lëng limoni, i shtrydhur fllad

Krem çokollatë

 • 150 g çokollatë e zezë, 70%
 • 220 g gjalpë i butë
 • 150 g sheqer pluhur
 • 1 lugë çokollatë, e lëngshme, për dekorim

Udhëzime

Fantazmat e Meringës

 1. Rrihni të bardhat e vezëve me lëngun e limonit dhe sheqerin derisa të jenë të forta.
 2. Vendosni përzierjen e bezesë në një qese tubacioni. fantazmat beze në furrë të parangrohur në 100 gradë Nxehtësia e sipërme dhe e poshtme thahet për rreth 1-2 orë.

kek me çokollatë

 1. Ngrohni furrën në 180°C ajrin qarkullues.
 2. Lyejmë një tepsi 20 cm me pak yndyrë. vaj.
 3. Miell,sheqer,sheqer vanilje,kakaon per pjekje dhe pluhur per pjekje perziejme ne nje ene.
 4. Shtojme qumeshtin,vajin dhe lengun e limonit.
 5. Te gjitha perziejme me mikserin e dores qe te formohet nje brum i njetrajtshem.
 6. Hidhim brumin në tavën e përgatitur me susta.
 7. E pjekim tortën me çokollatë në furrën e parangrohur për rreth 30-40 minuta.
 8. Nxirreni tortën nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht.
 9. Përdorni një ndarës të tortës për të prerë kekun me çokollatë në 3 shtresa.

Krem me çokollatë dhe sipër

 1. Shkrini çokollatën në një banjë me ujë dhe lëreni të ftohet pak.
 2. Shkrijeni gjalpin. ter dhe perziejme mire.
 3. Shtojme cokollaten.
 4. Kapim peten e poshtme te kekut me kremin me çokollate.
 5. Siper shtrojme shtresen e dyte dhe lyejme prape kremin.
 6. Mbaro me shtresen e trete dhe lyejme kremin e mbetur ne menyre te barabarte. sipër saj .
 7. Zbukuroni tortën me çokollatë me sy karamele.
 8. Duke përdorur çokollatë të shkrirë dhe një furçë të vogël ose kruese dhëmbësh, lyeni fytyrat e fantazmave me beze.
 9. Më në fund vendosni fantazmat e bezesë sipër kremit me çokollatë dhe tortës së Halloween eshte gati per tu sherbyer.

Fantazmat e bezes janë gjithashtu të shkëlqyera për t’u pjekur para kohe.

Vegla

 • qese tubash
 • tepsi
 • letër për pjekje
 • Tavë 20 cm me susta
 • tas
 • mikser dore
 • ndarëse keke
 • spatula kuzhine
 • kruajtëse dhëmbësh