Tortë e lagur me çokollatë me banane dhe krem me çokollatë

Tortë e lagur me çokollatë me banane dhe krem me çokollatë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Brumë i butë me shije të pasur kakao, fruta aromatike dhe lustër të hollë çokollate. Kjo është shumë e lehtë për t’u bërë, por tepër e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e lagur me çokollatë me banane dhe krem me çokollatë
Tortë e lagur me çokollatë me banane dhe krem me çokollatë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Brumë i butë me shije të pasur kakao, fruta aromatike dhe lustër të hollë çokollate. Kjo është shumë e lehtë për t’u bërë, por tepër e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: portugeze

Përbërës

 • 160 g gjalpë i zbutur + për lyerje
 • 2 banane
 • 200 g sheqer
 • 2 vezë
 • 120 g salcë kosi
 • 200 g miell
 • 3 lugë gjelle kakao
 • 1 lugë pluhur për pjekje
 • 100 g pluhur çokollatë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Lyejeni një tepsi me gjalpë.
 3. Preni bananet në feta dhe vendosini në tepsi.
 4. Në një enë me mikser, zbutni gjalpin dhe sheqerin derisa të bëhen me gëzof dhe rrahim te lehte.
 5. Shtojme vezet ne gjalp dhe i rrahim derisa te behet njetrajte.
 6. Shto kosin dhe perzihet mire.
 7. Sitemi miellin me kakaon dhe pluhurin per pjekje.
 8. Perberesit e thate i hedhim ne perberesit e lagur.
 9. Përdorni mikserin e trazoni mirë që të mos formohen kokrra.
 10. Me brumin e çokollatës hidheni mbi bananet.
 11. Pjekim tortën me çokollatë në furrën e ngrohur më parë për 50-60 minuta derisa të bëhet.
 12. Më pas e nxjerrim nga furra dhe e lemë. ftohet.
 13. Hidhni çokollatën në copa të vogla.
 14. Shtoni pak gjalpë dhe shkrijeni në një banjë me ujë, duke e përzier herë pas here.
 15. G sipër tortës me çokollatë me krem. 15-20 minuta.

Vegla

 • tavë për pjekje
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • blender
 • tas
 • sitë
 • tavë