Tortë e lagur me fara lulekuqeje me gjalpë qumështi të kondensuar dhe ganache

Tortë e lagur me fara lulekuqeje me gjalpë qumështi të kondensuar dhe ganache

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Një succulent me një krem gjalpë dhe majë ganache. Torta ka shije të butë, të lagësht dhe super të shijshme falë kremit. Tortën me fara lulekuqe mund ta shijoni me një filxhan çaj ose një gotë qumësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e lagur me fara lulekuqeje me gjalpë qumështi të kondensuar dhe ganache
Tortë e lagur me fara lulekuqeje me gjalpë qumështi të kondensuar dhe ganache

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Një succulent me një krem gjalpë dhe majë ganache. Torta ka shije të butë, të lagësht dhe super të shijshme falë kremit. Tortën me fara lulekuqe mund ta shijoni me një filxhan çaj ose një gotë qumësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 1 lugë lugë gjalpë
 • 3 vezë
 • 300 g sheqer
 • 350 g salcë kosi
 • 4 lugë pluhur pjekjeje
 • 190 g miell
 • 75 g arra
 • 110 g fara lulekuqe

Krem

 • 350 g gjalpë
 • 380 g qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar, milkmaid

Ganache

 • 75 ml krem
 • 60 g çokollatë e zezë

Udhëzime

Brumi

 1. Nxehni furrën në 175 gradë.
 2. Tapsën e pjekjes e shtroni me letër pjekjeje.
 3. Rrihni vezët dhe sheqerin me mikser.
 4. Shtoni salcën e thartë dhe pluhurin për pjekje dhe përziejini derisa të jetë homogjen.
 5. Siteni miellin.
 6. Die Prisni arrat dhe i përzieni në brumë së bashku me farat e lulëkuqes.
 7. Hidhni brumin në tepsi.
 8. Pjekim tortën me farat e lulekuqes në furrën e parangrohur për 35-45 minuta në 175 gradë.
 9. Nxirreni kekun nga forma dhe lëreni të ftohet në një raft teli.
 10. Prejeni tortën me farat e lulekuqes në gjysmë horizontalisht.

Kremoni

 1. Përzieni gjalpin e zbutur me qumështin e kondensuar.
 2. Mbuloni kremin me gjalpë me mbështjelleni dhe vendoseni në frigorifer për 20-30 minuta.

Ganache

 1. Vendosni kremin në një tenxhere të vogël Nxehni tenxheren në zjarr të ulët.
 2. Shtoni çokollatën e copëtuar.
 3. Nxeheni ganashin duke e trazuar fort derisa çokollata të jetë plotësisht. tretur.
 4. Lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.
 5. Lyejeni shtresën e poshtme të brumit me krem gjalpë dhe vendosni sipër shtresën e dytë.
 6. Garnache mbi tortën me farat e lulekuqes.
 7. Ftojeni tortën me farat e lulekuqes për 15 deri në 20 minuta.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • tavë për pjekje
 • tenxhere
 • tas perzierje
 • ndarëse keke
 • spatula kuzhine
 • furçë kuzhine