Tortë e lehtë e ëmbël dhe e thartë me kumbulla me gjalpë dhe sheqer kanellë

Tortë e lehtë e ëmbël dhe e thartë me kumbulla me gjalpë dhe sheqer kanellë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Merrni një pushim nga përditshmëria dhe llastoni veten me një. Torta me lëng kumbulle ka shije pak të thartë për shkak të frutave dhe është e balancuar në mënyrë të përkryer me sheqerin në brumë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e lehtë e ëmbël dhe e thartë me kumbulla me gjalpë dhe sheqer kanellë
Tortë e lehtë e ëmbël dhe e thartë me kumbulla me gjalpë dhe sheqer kanellë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Merrni një pushim nga përditshmëria dhe llastoni veten me një. Torta me lëng kumbulle ka shije pak të thartë për shkak të frutave dhe është e balancuar në mënyrë të përkryer me sheqerin në brumë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Dita e Nënës, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 filxhan miell
 • 2 vezë
 • 115 g gjalpë, i zbutur
 • ¾ filxhan sheqer
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 1 majë kripë
 • 12 kumbulla
 • 2 lugë sheqer kanellë, 1 lugë kanellë + 2 lugë sheqer
 • sheqer pluhur, për spërkatje

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180 gradë.
 2. Përdorni një mikser për të rrahur gjalpin e zbutur dhe sheqerin.
 3. Shtoni vezët një nga një në përzierjen e gjalpit dhe sheqerit dhe i trazoni mirë.
 4. Shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje. dhe i përziejmë të gjitha së bashku për të formuar një përzierje brumi me gëzof.
 5. Lyejmë me gjalpë një tepsi 22 cm. pergjysmojme dhe i pastrojme.
 6. Hapim gjysmat e kumbullave vendosim brumin.
 7. Sperkasim me sheqer kanelle.
 8. E pjekim kekun me kumbulla ne furre te parangrohur ne 180 grade per rreth 35-40 minuta.
 9. E leme kekun te ftohet. pak.
 10. Spërkateni me sheqer pluhur dhe priteni në copa.

Vegla

 • Përzierës dore
 • Enë për përzierje
 • Tavë në formë pranvere
 • Serveri i tortës
 • Thikë