Tortë e lehtë e shkërmoqur me raven me luleshtrydhe

Tortë e lehtë e shkërmoqur me raven me luleshtrydhe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Një tortë e shijshme me raven me crumble dhe luleshtrydhe. Torta me thërrime kërkon pak kohë, por ia vlen! Ëmbëlsia e luleshtrydheve zbut aciditetin e ravenit në kombinim me spërkatjet e ëmbla dhe kremin kuark – thjesht e shijshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e lehtë e shkërmoqur me raven me luleshtrydhe
Tortë e lehtë e shkërmoqur me raven me luleshtrydhe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Një tortë e shijshme me raven me crumble dhe luleshtrydhe. Torta me thërrime kërkon pak kohë, por ia vlen! Ëmbëlsia e luleshtrydheve zbut aciditetin e ravenit në kombinim me spërkatjet e ëmbla dhe kremin kuark – thjesht e shijshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

Brumë i shkërmoqur

 • 120 g gjalpë
 • 1/2 limon
 • 170 g miell
 • 75 g tërshërë të mbështjellë
 • 100 g sheqer
 • 1 majë kripë

Mbushje

 • 350-400 g raven
 • 100-150 g luleshtrydhe, te fresketa
 • 1/2 vanilje pod
 • 1 p sheqer vanilje
 • 100 g sheqer
 • 370 g quark
 • 2 veze
 • 1/2 p puding vanilje
 • 50 g bajame me flake

Udhëzime

Përgatisni brumin crumble

 1. Shkrini gjalpin në një tenxhere.
 2. Përzieni miellin, tërshërën e mbështjellë, sheqerin dhe lëkurën e limonit së bashku dhe derdhni në të gjalpin e shkrirë. më shumë se gjysma Vendoseni brumin crumble në një tavë të vogël në formë susta dhe shtypeni të sheshtë.
 3. Pjekim bazën e thërrmimit në 180 gradë për rreth 10-12 minuta.

Përgatitni pjesën e sipërme

 1. Pastroni raven, prisni fundin e kërcellit dhe qërojini ose hiqni fijet dhe pritini në copa të vogla
 2. Skripni tulin nga një tufë vanilje.
 3. Shtojeni tulin e vaniljes dhe 2 lugë sheqer në copat e ravenit, përzieni mirë dhe lëreni të qëndrojë për rreth 10 minuta .
 4. Pastrojmë luleshtrydhet dhe i presim në feta të holla.
 5. Kuarku, me vezët, përziejmë sheqerin dhe pluhurin e pudingut të vaniljes dhe i shtrojmë mbi bazën e pjekur më parë. përzierje së bashku me luleshtrydhet.
 6. Pjesë e mbetur crumble mbi të E shpërndajmë kekun dhe e spërkasim me bajame të grira.
 7. Kekun me raven e pjekim në furrë në temperaturë 180 gradë për 40-45 minuta të tjera.
 8. E lëmë të ftohet tortën e prerë, e presim me kujdes në copa dhe e shërbejmë me kafenë e pasdites.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • rende agrumesh
 • tepsi e vogël me susta
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas