Tortë e lehtë me dardhë me arra, arrëmyshk, kanellë dhe vanilje

Tortë e lehtë me dardhë me arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një pjesë e kësaj me copat e lëngshme të frutave dhe arra krokante do të bëjë të lumtur çdo dashamirës të kafesë. Aromatike, e butë dhe e lehtë për t’u përgatitur, edhe një fillestar absolut do të jetë në gjendje të përgatisë dhe piqet me lehtësi këtë pandispanje të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e lehtë me dardhë me arra
Tortë e lehtë me dardhë me arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një pjesë e kësaj me copat e lëngshme të frutave dhe arra krokante do të bëjë të lumtur çdo dashamirës të kafesë. Aromatike, e butë dhe e lehtë për t’u përgatitur, edhe një fillestar absolut do të jetë në gjendje të përgatisë dhe piqet me lehtësi këtë pandispanje të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 2-3 dardha
 • 65 g arra, p.sh. arra p.sh. arra
 • 120 ml vaj vegjetal + pak për lyerje
 • 2 vezë
 • 200 g sheqer
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 200 g miell
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • ½ lugë pluhur për pjekje
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ lugë arrëmyshk, bluar
 • 1 lugë kanellë

Udhëzime

 1. Qrojini dhe prisni imët dardhat.
 2. Prisni përafërsisht arrat.
 3. Nxehni furrën në 175°C.
 4. Lyejmë një tepsi për kekun me vaj.
 5. Përziejmë vezët, sheqerin dhe vajin në të. një mikser Rrihni së bashku derisa të jetë e qetë dhe e lehtë.
 6. Sitni miellin dhe përzieni në një tas me sodën e bukës, pluhurin për pjekje, kripën, arrëmyshkun dhe kanellën.
 7. Përbërësit e thatë shtoni në masën e vezëve.
 8. Përzieni brumin mirë derisa të bëhet një masë homogjene.
 9. Përzieni dardhën, arrat dhe ekstraktin e vaniljes.
 10. Brumin e përfunduar e derdhni në tepsi.
 11. E pjekim tortën në furrën e parangrohur për 50-60 minuta.
 12. Serbejeni tortën me dardhë me çaj .

Për kekun me dardhë mund të përdorni çdo lloj arra. Megjithatë, pekanët janë më të mirat.

Vegla

 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • sitë me miell
 • tavë buke
 • blender
 • tas