Tortë e lehtë me dhallë me pjepër, kanellë dhe vanilje

8 persona | 40 minuta

Një shumë e shijshme me pjepër, e cila ka shije shumë të butë dhe të lëngshme dhe ka një shtresë të pazakontë frutash të bërë nga pjepri.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Tortë e lehtë me dhallë me pjepër
Tortë e lehtë me dhallë me pjepër

8 persona | 40 minuta

Një shumë e shijshme me pjepër, e cila ka shije shumë të butë dhe të lëngshme dhe ka një shtresë të pazakontë frutash të bërë nga pjepri.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 vezë
 • 100 g sheqer
 • 250 ml dhallë
 • 210 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 1 majë vanilinë
 • 4 copë pjepër
 • 2 lugë gjelle sheqer kallami
 • ½ lugë kanellë
 • sheqer pluhur , per shije

Udhëzime

 1. Përziejini vezët dhe sheqerin së bashku me një mikser.
 2. Hidhni në të dhallën dhe përzieni përsëri.
 3. Shtoni miellin, pluhurin për pjekje dhe vanilinë. kallëp silikoni.
 4. Prisni pjeprin në feta të holla.
 5. Vendosni fetat e pjeprit mbi brumë dhe shtypni pak.
 6. Spërkatni ëmbëlsirën me sheqer kallam dhe kanellë. në 200°C.
 7. Pasi të ftohet tortën me dhallë e spërkasim me sheqer pluhur dhe e presim në copa.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierje
 • kallëp silikoni
 • thikë
 • shaker sheqeri me krem