Tortë e lehtë me dhallë me vanilje dhe sheqer pluhur

Tortë e lehtë me dhallë me vanilje dhe sheqer pluhur

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ka shije të butë dhe me gëzof. Torta përgatitet shpejt dhe është e përkryer për një vizitë spontane. Tortën mund ta shijoni me kafe ose qumësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e lehtë me dhallë me vanilje dhe sheqer pluhur
Tortë e lehtë me dhallë me vanilje dhe sheqer pluhur

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Ka shije të butë dhe me gëzof. Torta përgatitet shpejt dhe është e përkryer për një vizitë spontane. Tortën mund ta shijoni me kafe ose qumësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 5 vezë
 • 200 g sheqer
 • 1 fasule vanilje
 • 1 majë kripë
 • 150 ml vaj vegjetal
 • 200 ml dhallë, ose kefir
 • 450-500 g miell
 • 1 filxhan pluhur për pjekje
 • krem sheqer, sipas shijes

Shurup

 • 50 g sheqer
 • 100 ml ujë

Udhëzime

Brumi

 1. Prisni vezët në një tas.
 2. Quajni lëvozhgën e vaniljes.
 3. Përzieni sheqerin, tulin e vaniljes dhe pak kripë në një tas të vogël dhe shtoni në masën e vezëve në pjesë.
 4. Përziejini mirë.
 5. Shtoni vajin vegjetal dhe përzieni sërish.
 6. Shtoni dhallën dhe përzieni mirë.
 7. Sitni miellin dhe përzieni me pluhurin për pjekje.
 8. Përzieni miellin në përzierjen e vezëve.
 9. Mbuloni pjesën e poshtme të një tave në formë susta me leter per pjekje dhe derdhni brumin.
 10. Keku me dhalle afersisht 40 E pjekim ne 350F per minuta.
 11. E heqim kekun e perfunduar nga tepsi dhe e leme te ftohet pak.

Shurup

 1. Shtoni sheqer ne tenxhere.
 2. Mbulojeni me uje dhe ziejme ne zjarr te ulet mesatarisht per 10 minuta duke e perzier vazhdimisht.
 3. Luteni kekun me dhalle ne shurup dhe sperkateni me sheqer pluhur perpara se ta servirni.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • tas
 • thikë
 • sitë miell
 • tepsi në formë pranvere
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • furçë kuzhine