Tortë e lehtë me karrota me tërshërë, arra dhe krem kuark

Tortë e lehtë me karrota me tërshërë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 250 minuta

Tortë e lëngshme me karrota me vetëm pak kalori. E pjekur pa miell dhe sheqer, kjo tortë mund të shijohet pa faj edhe në dietë. Bazat përgatiten me tërshërë dhe kremi është shumë i lehtë falë kuarkut dhe jogurtit natyral.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e lehtë me karrota me tërshërë
Tortë e lehtë me karrota me tërshërë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 250 minuta

Tortë e lëngshme me karrota me vetëm pak kalori. E pjekur pa miell dhe sheqer, kjo tortë mund të shijohet pa faj edhe në dietë. Bazat përgatiten me tërshërë dhe kremi është shumë i lehtë falë kuarkut dhe jogurtit natyral.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Baza e kekut

 • 100 g karrota
 • 70 g tërshërë të mbështjellë
 • 2 lugë arra
 • 4 vezë
 • 1 lugë kanellë të bluar
 • Zëvendësues sheqeri, sipas shijes, p.sh. xylitol
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 1 majë kripë

Krem Quark

 • Zëvendësues i sheqerit, sipas shijes
 • 350 g quark
 • 50 g kos natyral
 • 50 ml qumësht
 • ½ lugë ekstrakt vanilje

Udhëzime

Përgatisni bazën e tortës

 1. Ngrohni furrën në 180°C.
 2. Tëpushën e rrumbullakët e shtroni me letër furre.
 3. Qroni karotat, grijini imët dhe shtrydhni lëngun që rezulton.
 4. Përpunoni tërshërën e mbështjellë në miell në një mulli kafeje ose blender.
 5. Prisni arrat në copa të vogla.
 6. Ndani të verdhat e vezëve nga të bardhat. tërshërën e mbështjellë, arrat dhe pluhurin për pjekje dhe përziejini mirë.
 7. Shtoni të bardhat e vezëve me mikser dhe kripën Rrihni të bardhat e vezëve.
 8. Palosni me kujdes të bardhat e vezëve në brumë dhe përzieni butësisht.
 9. Hidhni brumin në brum Tepsia e pjekjes dhe e pjekim kekun per 30-40 minuta.
 10. Nxirreni bazen nga furra, lereni te ftohet plotesisht dhe ndajeni ne 2 ose Ndani 3 baza horizontalisht.

Pergatisni kremin kuark

 1. Përzieni kuarkun me kos, qumesht, zevendesues sheqeri dhe ekstrakt vanilje.
 2. Përhapeni me bollëk kremin kuark mbi bazat.
 3. E vendosim tortën në frigorifer për 3 deri në 4 orë len.
 4. tortën me karrota e zbukurojmë me arra dhe karota të grira nëse dëshironi.

Vegla

 • Tavë e rrumbullakët
 • Peeler
 • Grater
 • Mulliri kafeje
 • Thikë
 • Tabela për prerje
 • Tasë
 • Blender