Tortë e lehtë me kumbulla me spërkatje, kanellë dhe akullore me vanilje

Tortë e lehtë me kumbulla me spërkatje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Torta me kumbulla e bërë nga kumbulla të lëngshme dhe crumble crunchy është një kënaqësi për shijet. Torta e kumbullës ka shije pak të thartë dhe frutash dhe shkrihet lehtë me akullore me vanilje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e lehtë me kumbulla me spërkatje
Tortë e lehtë me kumbulla me spërkatje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Torta me kumbulla e bërë nga kumbulla të lëngshme dhe crumble crunchy është një kënaqësi për shijet. Torta e kumbullës ka shije pak të thartë dhe frutash dhe shkrihet lehtë me akullore me vanilje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 220 g gjalpë
 • 150 g sheqer
 • 1 lugë esencë vanilje
 • kanellë
 • Lëkurë limoni, e grirë, sipas shijes
 • 1 majë kripë
 • 1 vezë
 • 600 g kumbulla
 • akullore me vanilje
 • 500 gr miell

Udhëzime

 1. Shkrini gjalpin në një tenxhere dhe lëreni të ftohet.
 2. Gjysma e kumbullave.
 3. Në një tas përzieni sheqerin, kanellën, pak kripë dhe lëkurën e grirë të limonit.
 4. Shtoni vezën, thelbin e vaniljes dhe gjalpin e ftohur dhe perziejme qe te formohet nje brum i shkrifet.
 5. Lyejeni nje tarte me pak gjalp dhe vendosni 2/3 e brumit ne tarte.
 6. Shtypeni brumin mire rreth skajeve dhe ne fund.
 7. Vendosni kumbullen gjysmat mbi bazën e pastiçerisë në formë rrethi.
 8. Me pjesën tjetër mbulojeni me crumble.
 9. Tartën me kumbulla e pjekim në temperaturë 180 gradë për rreth 50 minuta.
 10. E lëmë të ftohet tortën crumble dhe e presim në copa.
 11. Tarta me kumbulla shijon më së miri me një lugë akullore vanilje.

Tortën e kumbullës sigurisht që mund ta piqni edhe me qershi, pjeshkë apo rrush pa fara.

Vegla

 • tenxhere
 • përpunues ushqimi
 • grater
 • tart
 • server keke