Tortë e lehtë me luleshtrydhe me puding pandispanje

Tortë e lehtë me luleshtrydhe me puding pandispanje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Torta me frute me luleshtrydhe është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar sezonin e luleshtrydheve. Torta me fruta është e shijshme. Baza e ajrosur e biskotave harmonizohet në mënyrë perfekte me pudingun e vaniljes dhe luleshtrydhet e freskëta!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e lehtë me luleshtrydhe me puding pandispanje
Tortë e lehtë me luleshtrydhe me puding pandispanje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Torta me frute me luleshtrydhe është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar sezonin e luleshtrydheve. Torta me fruta është e shijshme. Baza e ajrosur e biskotave harmonizohet në mënyrë perfekte me pudingun e vaniljes dhe luleshtrydhet e freskëta!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatoseni, Nxehni, Piqni | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pandispanja

 • 3 vezë
 • 3 lugë ujë, të ngrohtë
 • 1 majë kripë
 • 120 g sheqer
 • 1 fq. Sheqer vanilje
 • 150 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • Gjalpë, për lyerjen e mykut të bazës së frutave

Puding

 • 400 ml qumësht
 • 1 fq. Pluhur puding vanilje
 • 40 g sheqer

Mbushje

 • 400 g luleshtrydhe
 • 1 fq. Glasrim, i kuq
 • 2 lugë sheqer
 • 1 lugë lëvore lime, sipas dëshirës
 • 1-2 lugë bajame, të grira
 • nenexhik, sipas dëshirës

Udhëzime

Pandispanja

 1. Ndan vezët.
 2. Rrihni të bardhat me kripë.
 3. Rrihni të verdhat me ujin.
 4. Shtoni sheqerin dhe sheqer vaniljen dhe i rrahim për rreth 8-10 minuta derisa të zbuten.
 5. Përziejini mielli me pluhurin per pjekje.
 6. Siteni masen e miellit neper site ne perzierjen e vezeve dhe perziejini me nje spatul kuzhine.
 7. Lyrosni dhe lyeni mire nje tepsi per kek frutash.
 8. Nxeheni furren ne 180 grade.
 9. Palosni me kujdes të bardhat e vezëve të rrahura në brumë.
 10. Den Hidheni pandispanjen në formatin e tortës me fruta dhe shpërndajeni në mënyrë të barabartë.
 11. Pjekim pandispanjen në raftin e mesëm për rreth 20 minuta në 180 gradë derisa të marrë ngjyrë të artë.
 12. Vendosni pandispanjen ne tela, e leme te ftohet ne tepsi dhe me pas e nxjerrim nga tepsi.

Puding

 1. Përziejmë sheqerin me pluhurin e pudingut dhe e përziejmë me pak qumësht të ftohtë.
 2. Pjesën tjetër e ziejmë te qumeshtit.
 3. E perziejme pudingun e perzier.
 4. Pudingun e derdhim ne nje ene.
 5. Mbulojeni me film ushqimor. Lëreni të ftohet.
 6. Përhapeni pudingun mbi bazën e pandispanjës së ftohur.

Mbushja

 1. Pastroni dhe përgjysmoni ose prisni luleshtrydhet.
 2. Vendosni luleshtrydhet në shtresën e pudingut.
 3. Përzieni pluhurin e glazurës së kuqe të tortës dhe sheqerin në një glazurë keku.
 4. Përzieni pak lëvore lime, nëse dëshironi.
 5. Mbuloni luleshtrydhet me glazurën.
 6. Spërkateni buzën e tortës me luleshtrydhe me bajame të grira.
 7. Lëreni glazurën të qëndrojë mbi tortë.
 8. Prejeni torten me luleshtrydhe ne copa me nje filxhan kafe shijojeni jashte.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • spatula kuzhine
 • gozë për përzierje
 • pjatë byreku
 • furçë kuzhine
 • sitë mielli
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • rrahje
 • lugë përzierje