Tortë e përzemërt me patate me kërpudha, patate dhe qepë

Tortë e përzemërt me patate me kërpudha

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Një e thjeshtë e shijshme me një mbushje tepër aromatike. Me kërpudha, patate dhe qepë, torta është e shijshme dhe e shijshme. Brumi me kefir është gati në një kohë të shkurtër dhe mund të përgatitet edhe nga kuzhinierë pa përvojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e përzemërt me patate me kërpudha
Tortë e përzemërt me patate me kërpudha

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Një e thjeshtë e shijshme me një mbushje tepër aromatike. Me kërpudha, patate dhe qepë, torta është e shijshme dhe e shijshme. Brumi me kefir është gati në një kohë të shkurtër dhe mund të përgatitet edhe nga kuzhinierë pa përvojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Piqni me zemër | Kuzhina: Receta armene

Përbërës

Mbushja

 • 600-700 g patate
 • 1-2 qepë
 • 500 g gjalpë kërpudha, të gatuara, ose kërpudha të tjera të egra
 • 2 lugë gjelle vaj
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1-2 lugë gjelle gjalpë

brumë

 • 500 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • ½ lugë kripë
 • 160 g gjalpë
 • 250 ml kefir
 • 1 – 2 të verdha veze, për larje

Udhëzime

Përgatisni mbushjen

 1. Patatet i gatuani për rreth 15 minuta.
 2. Pasi të ftohen, hiqni lëvozhgën dhe prisni patatet në copa të vogla.
 3. Qëroni dhe prisni qepën.
 4. Kërpudhat Prisni në copa të vogla.
 5. Në një tigan, përdorni nxehtësinë e vajit vegjetal.
 6. Skuqini qepët për 5 minuta.
 7. Shtoni kërpudhat dhe gatuajeni edhe për 7-10 minuta të tjera.
 8. Haqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.
 9. Më pas përzieni me patatet.
 10. Rrezojeni me kripë dhe piper .

Përgatisni brumin

 1. Për brumin përzieni rreth 250 gr miell të situr me pluhurin për pjekje dhe kripën në një enë.
 2. Shtoni gjalpin e shkrirë dhe fërkoni derisa përzierja bëhet e shkrifët.
 3. Hidhni kefirin dhe masën e përzieni mirë.
 4. Shtoni miellin e mbetur në tufa.
 5. Mund të keni nevojë për pak a shumë miell.
 6. Grumbulloni një brumë të butë, elastik dhe që nuk ngjit. .
 7. Mbulojeni brumin me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për gjysmë ore Lëreni të rritet.

byreku me patate

 1. Ndajeni brumin në dy pjesë rreth ⅔ ose pak më pak.
 2. Pjesën më të vogël të brumit e mbështillni me një film ushqimor dhe e lini mënjanë.
 3. Rrëzoni pjesën më të madhe të brumit ne nje pete te holle.
 4. Vendoseni brumin ne nje tave te rrumbullaket te shtruar me leter pergamene.
 5. Shperndajeni mbushjen ne menyre te barabarte.
 6. Mbani pak distanca nga skajet.
 7. Per nje kek me te lagesht dhe me te shijshem, shtroni disa cope. me gjalpë mbi mbushje.
 8. Edhe pjesa tjetër e brumit hapeni hollë.
 9. Vendosni këtë pjesë të brumit mbi mbushje dhe mbyllni skajet fort.
 10. Gruajeni tortën me të verdhën e vezës të rrahur lehtë.
 11. Bëjeni një të vogël vrimë në mes ose disa gërvishtje në kek.
 12. Bëjmë tortën me patate përafërsisht .Pjekim në 200°C për 45-50 minuta.

nbsp;

nbsp;

Vegla

 • tepsi
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas
 • pemë
 • tepikë e rrumbullakët e cekët
 • furçë kuzhine
 • tas