Tortë e përzemërt me qepë me proshutë dhe djathë e bërë nga brumi i majave

8 persona | 60 minuta

Është një tortë e shijshme dhe e përzemërt. Mbushja e thjeshtë me qepë me proshutë në brumë maja dhe djathë të grirë ka shije të mrekullueshme. Torta me qepë është e përkryer për një meze të lehtë ose një takim fundjave me miqtë! Federweißer shkon shumë mirë me këtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Tortë e përzemërt me qepë me proshutë dhe djathë e bërë nga brumi i majave
Tortë e përzemërt me qepë me proshutë dhe djathë e bërë nga brumi i majave

8 persona | 60 minuta

Është një tortë e shijshme dhe e përzemërt. Mbushja e thjeshtë me qepë me proshutë në brumë maja dhe djathë të grirë ka shije të mrekullueshme. Torta me qepë është e përkryer për një meze të lehtë ose një takim fundjave me miqtë! Federweißer shkon shumë mirë me këtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Brumë maja

 • 80 g gjalpë
 • 2 lugë gjelle kripë
 • 250 g miell
 • ½ kub maja
 • 175 ml ujë

Mbushja

 • 500 g qepë
 • 100 g proshutë
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes Shije
 • 2 vezë
 • 200 ml krem
 • 100 g djathë të grirë

Udhëzime

Brumi i majave

 1. Grumbulloni gjalpin, kripën, miellin, majanë dhe ujin në një procesor ushqimi për rreth 10 minuta.
 2. Vendosni brumin e majave në një tepsi të lyer me yndyrë dhe tërhiqni skajet.
 3. Lëreni brumin e majave të pushojë. tavën për 10 minuta lëreni.

Mbushja

 1. Qërojini qepët dhe grijini në copa të vogla.
 2. Skuqini kubet e proshutës në tigan pa yndyrë.
 3. Shtoni qepët dhe i kaurdisni.
 4. Rrezojeni masën e qepëve me kripë dhe piper.
 5. Përzierja e ftohur e qepës dhe proshutës shpërndahet mbi brumin e majave.
 6. Përzieni vezët, ajkën dhe djathin në një enë dhe rregulloni me kripë dhe piper.
 7. Shpërndani në mënyrë të barabartë mbushjen me kremin dhe djathin mbi masën e qepëve.
 8. Pjekim tartën e qepës në furrë të parangrohur në 200 °C për rreth 30 minuta.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tepsi me formë pranvere
 • tivë
 • rrahës
 • tas
 • lugë