Tortë e përzemërt me salcë kosi me mish të grirë, lakër të bardhë dhe perime

Tortë e përzemërt me salcë kosi me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Mbushja me lëng me lakër të bardhë, mish të grirë të përzier dhe perime të tjera e bën këtë tortë një përvojë të veçantë shije. Kjo pastë nuk kërkon shumë mundim me brumin. Thjesht përzieni kosin me përbërësit e mbetur dhe baza për kekun e shijshëm me kosi është gati.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e përzemërt me salcë kosi me mish të grirë
Tortë e përzemërt me salcë kosi me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Mbushja me lëng me lakër të bardhë, mish të grirë të përzier dhe perime të tjera e bën këtë tortë një përvojë të veçantë shije. Kjo pastë nuk kërkon shumë mundim me brumin. Thjesht përzieni kosin me përbërësit e mbetur dhe baza për kekun e shijshëm me kosi është gati.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 250g lakër
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 2 lugë vaj vegjetal, + ekstra për larje
 • 350 gr mish i grirë, i përzier
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3 vezë
 • 200 g salcë kosi
 • 150 g miell
 • 1 lugë lugë pluhur pjekje
 • fara susami, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Prisni lakrën e bardhë.
 2. Qëroni qepën dhe karotën.
 3. Prisni qepën dhe grijeni karrotën në rende.
 4. Ngrohni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 5. Skuqni qepën për 5 minuta.
 6. Shtoni karotat dhe gatuajeni për të njëjtën kohë.
 7. Shtoni mishin e grirë.
 8. Afërsisht. 6-8 minuta më vonë shtoni edhe lakrën në tigan.
 9. Vezët me ½ lugë çaji dhe kriposeni me piper. kripë dhe salcë kosi në një enë.
 10. Përzieni ngadalë miellin e situr dhe pluhurin për pjekje duke u kujdesur që të mos ketë kokrra.
 11. Hidhni gjysmën e brumit në një tavë të lyer me vaj.
 12. Përhapeni mbushjen në mënyrë të barabartë mbi të.
 13. Sipër hidhni brumin e mbetur.
 14. Nëse dëshironi, spërkatni sipër me pak susam.
 15. Pjekim tortën me salcë kosi me mish të grirë, lakër të bardhë dhe perime për rreth 40-45 minuta në 180°C dhe më pas shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • qëruese
 • rende
 • tavë
 • tas
 • sitë
 • enë për pjekje