Tortë e shijshme me banane me krem krem dhe krem pana

Tortë e shijshme me banane me krem krem dhe krem pana

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 520 minuta

Me koren e saj të hollë, krokante, bananet e ëmbla dhe renë e kremit të rrahur, kjo ëmbëlsirë e shijshme është një klasik i vërtetë amerikan. Edhe pse një sasi e caktuar përvoje dhe kohë është e nevojshme për përgatitjen, rezultati është mbresëlënës. Të gjithë do ta duan këtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e shijshme me banane me krem krem dhe krem pana
Tortë e shijshme me banane me krem krem dhe krem pana

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 520 minuta

Me koren e saj të hollë, krokante, bananet e ëmbla dhe renë e kremit të rrahur, kjo ëmbëlsirë e shijshme është një klasik i vërtetë amerikan. Edhe pse një sasi e caktuar përvoje dhe kohë është e nevojshme për përgatitjen, rezultati është mbresëlënës. Të gjithë do ta duan këtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Brumë

 • 300 g miell
 • 4 lugë sheqer
 • ¹⁄2 lugë kripë
 • 225 g gjalpë
 • 4 lugë gjelle ujë
 • 1 vezë
 • 1 lugë krem

Mbushje

 • 2 vezë
 • 2 të verdha veze
 • ¹⁄₄ lugë kripë
 • 40 g niseshte misri
 • 250 g sheqer
 • 720 ml qumësht
 • 4 lugë ekstrakt vanilje
 • 4 lugë gjelle gjalpë
 • 4 banane
 • 500 ml krem
 • 50 g sheqer pluhur

Udhëzime

Përgatisni brumin

 1. Ngrohni furrën në 220°C.
 2. Sitni miellin, përzieni me sheqerin dhe kripën në një enë.
 3. Gjalpin e ftohtë grijeni në rende të trashë. shtojme ujin e ftohte dhe perziejme te gjitha bashke dhe perziejme deri sa te behet njetrajtshme.
 4. Formoni brumin ne nje top.
 5. Mbulojeni me nje film ushqimor dhe vendoseni ne frigorifer per 30 minuta.
 6. Pastaj hapeni holle dhe te rrumbullakosur ne menyre qe diametri te jete 3 4 cm më e madhe se forma e pjekjes
 7. Vendosni brumin në tepsi, shtypni poshtë dhe anët, palosni dhe prisni skajet me thikë.
 8. Vendosni një fletë furre mbi brumë.
 9. Sipër vendosim një copë të madhe letër alumini në mënyrë që letra e pjekjes të jetë ngjitur fort në tavë.
 10. Tapën e pjekjes e vendosim në furrë dhe e pjekim për rreth 15 minuta.
 11. Ndërkohë rrihni vezën dhe kremin me pirun.
 12. Nxirreni tavën nga furra, hiqni letrën e aluminit dhe letrën pergamene.
 13. Keku me një pirun Shponi në disa vende dhe rrihni me Lyejeni vezën.
 14. Mbulojeni pjesën e jashtme të tepsisë me letër alumini.
 15. E vendosim tortën në furrë dhe e pjekim edhe për 10 minuta të tjera.
 16. Ulni temperaturën e furrës në 190°C.
 17. Pjekim tortën për 15-20 minuta të tjera derisa të marrin ngjyrë kafe të artë
 18. Hiqni nga furra dhe lëreni të ftohet.

Përgatisni mbushjen

 1. Rrihni vezët dhe të verdhat së bashku me një rrahëse derisa të bëhet një masë homogjene.
 2. Përzieni kripën me niseshtenë dhe sheqerin.
 3. Shtojeni këtë përzierje në qumësht dhe përziejeni mirë derisa të bëhet një masë homogjene.
 4. Vendoseni në tenxhere dhe gatuajeni në zjarr mesatar në të lartë, duke e përzier vazhdimisht, për 5 minuta.
 5. Ulni zjarrin dhe gatuajeni edhe 6 minuta të tjera, derisa qumështi të trashet. .
 6. Shtoni një të katërtën e përzierjes së qumështit të nxehtë Shtojini vezëve dhe përziejini tërësisht.
 7. Këtë përzierje vezësh hidheni në tenxhere me qumështin e mbetur dhe përziejeni mirë.
 8. E gatuajeni kremin duke e trazuar për 2 minuta të tjera derisa trashet.
 9. Më pas hiqeni nga zjarri dhe vendoseni në një enë.
 10. Gjalpë dhe gjysma e vaskës Përziejini me ekstraktin e niles.
 11. Mbulojeni enën me film ushqimor dhe lëreni kremin të ftohet.
 12. Ndërkohë, qëroni dhe prisni bananet.
 13. Përhapeni një shtresë të hollë kremi mbi kekun e ftohur dhe vendosini bananet në mënyrë të barabartë. sipër.
 14. Kremi i mbetur sipër frutave dhe lëreni me një shpatull.
 15. Mbuloni tortën me film dhe vendoseni në frigorifer për 4 deri në 6 orë.
 16. Me mikser rrihni kremin e ftohtë me sheqer pluhur. dhe ekstrakt vanilje deri sa të ngurtësohet.
 17. Hidhni kremin e rrahur mbi tortën e ftohur jepni.
 18. Bananecake me krem krem dhe shërbejeni me çaj ose kafe.

Vegla

 • Tavë për pjekje
 • Sivë
 • Soshe
 • Tasë
 • Film ngjitës
 • Folje kallaji
 • Spatula
 • Mikser
 • Pirun
 • Tavë
 • Thikë
 • Letër për pjekje
 • Thisk
 • Tavë