Tortë e shijshme me biskota nga thërrimet dhe farat e qumështores dhe lulekuqes

Tortë e shijshme me biskota nga thërrimet dhe farat e qumështores dhe lulekuqes

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Kjo ëmbëlsirë ju fton për kafe! Përgatitet nga rripa të imta brumi, të cilat përzihen me kremin e karamelizuar të qumështores dhe shërbehen në grumbuj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e shijshme me biskota nga thërrimet dhe farat e qumështores dhe lulekuqes
Tortë e shijshme me biskota nga thërrimet dhe farat e qumështores dhe lulekuqes

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Kjo ëmbëlsirë ju fton për kafe! Përgatitet nga rripa të imta brumi, të cilat përzihen me kremin e karamelizuar të qumështores dhe shërbehen në grumbuj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: tortë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Brumë

 • 400 g miell
 • 1 vezë
 • 125 g qumësht

Krem

 • 200 g qumështore, qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar
 • 400 g gjalpë

Mbushje

 • 50 g çokollatë, e zezë dhe e bardhë
 • Farat e thata lulekuqes
 • kanellë, sipas dëshirës

Udhëzime

Brumë

 1. Përzieni 200 g gjalpë derisa të bëhet krem.
 2. Shtoni vezën, qumështin, miellin dhe pak kripë.
 3. Përpunoni gjithçka në brumë.
 4. Rrokullisni brumin në një top dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta.
 5. Den Grini brumin e ftohur përmes makinës së mishit direkt në një tepsi.
 6. I pjekim këto rripa brumi në 230 gradë derisa të marrin ngjyrë të artë.

Krem

 1. Gatoseni qumështoren për 2 orë në nxehtësi mesatare.
 2. Ose blini milkmaid i gatuar.
 3. Përzieni 200 gr gjalpë në temperaturën e dhomës dhe përziejeni ngadalë me qumështoren e karamelizuar.
 4. Fripat e brumit i ndajmë në copa të vogla dhe i përziejmë me kremin.
 5. Mbritni përzierjen e përfunduar të thërrimeve dhe kremit në një pjatë për servirje.
 6. Vizatoni disa shirita me kremin e çokollates dhe sperkateni me farat e thara lulekuqes.
 7. Keku me biskota per 2 E fusni ne frigorifer per ore.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • mulliri i mishit
 • tenxhere
 • pjata për servirje