Tortë e shijshme me kunguj të njomë me proshutë dhe djathë

Tortë e shijshme me kunguj të njomë me proshutë dhe djathë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Byreku me proshutë dhe djathë me kungull i njomë rezulton shumë i butë dhe peta e sfumuar e bën byrekun një të preferuar të përzemërt. Kungulleshkat fillimisht skuqen paraprakisht dhe më pas mbushen me proshutë dhe djathë në petë. Mund të shijohet për mëngjes, drekë ose darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e shijshme me kunguj të njomë me proshutë dhe djathë
Tortë e shijshme me kunguj të njomë me proshutë dhe djathë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Byreku me proshutë dhe djathë me kungull i njomë rezulton shumë i butë dhe peta e sfumuar e bën byrekun një të preferuar të përzemërt. Kungulleshkat fillimisht skuqen paraprakisht dhe më pas mbushen me proshutë dhe djathë në petë. Mund të shijohet për mëngjes, drekë ose darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Piqni me zemër, Pjatat kryesore | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 2-3 kunguj të njomë
 • 3-4 lugë vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 150 gr djathë i fortë
 • 200 gr proshutë
 • 500 gr petë, nga frigorifer
 • 1 e verdhe veze
 • 1 luge qumesht
 • 2 luge susam

Udhëzime

 1. Ngrohni furrën në 190°C.
 2. Preni kungullinat në feta të holla.
 3. I lyeni me vaj dhe i rregulloni me kripë dhe piper.
 4. Vendosni kungulleshkat në një tepsi të mbuluar me letër furre.
 5. Në furre 12-15 Piqini derisa te zbuten.
 6. Lërini kungulleshkat të ftohet.
 7. Grini djathin në rende.
 8. Prisni proshutën në feta të holla.
 9. E shtroni petën e sfumuar në një drejtkëndësh.
 10. Rreshtoni një tepsi me Letër për pjekje.
 11. Vendosni temperaturën e furrës në 180° Uleni C.
 12. Në gjysmën e brumit vendosni kungull i njomë, djathë dhe proshutë.
 13. Mbuloni mbushjen me gjysmën tjetër.
 14. Mbyllni skajet e brumit.
 15. Formoni një tortë të pastër.
 16. Të verdhat e vezëve dhe rrahim qumështin me pirun në një tas të vogël.
 17. Tërbën e vendosim në tepsi të përgatitur.
 18. E pjekim kekun me kungulleshka per 25-30 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.

Vegla

 • thikë
 • letër pjekje
 • rende djathi
 • furçë kuzhine
 • pirun
 • tas