Tortë e shijshme me qershi Donauwelle me puding dhe krem me çokollatë

Tortë e shijshme me qershi Donauwelle me puding dhe krem me çokollatë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Tortë e shijshme me qershi Donauwelle me krem kremi dhe krem me çokollatë. Një brumë i thjeshtë, qershi të shijshme që zhyten në tortë, krem i ëmbël dhe shtresë e shijshme me çokollatë të zezë dhe të bardhë! Kjo është vala e Danubit!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e shijshme me qershi Donauwelle me puding dhe krem me çokollatë
Tortë e shijshme me qershi Donauwelle me puding dhe krem me çokollatë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Tortë e shijshme me qershi Donauwelle me krem kremi dhe krem me çokollatë. Një brumë i thjeshtë, qershi të shijshme që zhyten në tortë, krem i ëmbël dhe shtresë e shijshme me çokollatë të zezë dhe të bardhë! Kjo është vala e Danubit!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 110 g gjalpë i zbutur
 • 90 g sheqer
 • 1 filxhan sheqer vanilje
 • 2 vezë
 • ½ filxhan pluhur për pjekje
 • 150 g miell
 • 1 lugë sheqer pluhur
 • 2 lugë kakao për pjekje
 • 3 lugë qumësht
 • 350 g vishnje, pesha e kulluar

Krem puding dhe mbushje

 • 250 ml qumësht
 • ½ p puding puding vanilje
 • 110 g gjalpë
 • 2 lugë gjelle sheqer pluhur
 • 200 g çokollatë e zezë
 • 3-4 lugë çokollatë e bardhë
 • 4-6 lugë vaj kokosi

Udhëzime

Pergatisim brumin

 1. Kullojmë qershitë në një sitë.
 2. Përziejmë me mikser gjalpin e zbutur, sheqerin dhe sheqer vaniljen.
 3. Shtoni vezët dhe vazhdoni të përzieni.
 4. Përzieni miellin me pluhurin për pjekje dhe palosni në gjalpë-vezë- E trazojmë përzierjen.
 5. Lyejmë një tepsi me gjalpë dhe e pudrosim me miell.
 6. Hidhni gjysmën e brumit në tepsi. gjysma e brumit.
 7. Përzieni pak qumësht, nëse është e nevojshme.
 8. Ai i errët Përhapeni brumin mbi brumin e lehtë në tavën e formuar.
 9. Përhapeni qershitë mbi brumin e errët dhe shtypni lehtë. kekun me vishnje ne furre te ngrohur me pare ne 175 grade per 30 minuta.
 10. Lëreni Donauwellen të ftohet.

Përgatisni kremin

 1. Trazoni pak qumësht me pluhurin e pudingut të vaniljes deri sa të jetë homogjen.
 2. Pjesën tjetër të qumështit hidheni një tenxhere dhe vendoseni të ziejë.
 3. Hiqni nga soba dhe shtoni pluhurin e përzier.
 4. Të gjitha përzieni shkurtimisht dhe hidheni në një enë të vogël.
 5. Me Klars Mbulojeni folenë dhe lëreni të ftohet.
 6. Përzieni gjalpin me sheqer pluhur.
 7. Përzieni gradualisht pudingun e vaniljes.
 8. Përhapni kremin krem në tortën e qershisë.
 9. E vendosim në frigorifer për të paktën 30 minuta.

Mbushja

 1. Për glazurën me çokollatë, ngrohni çokollatën e zezë dhe çokollatën e bardhë.
 2. Përzieni me vaj kokosi të lëngshëm.
 3. Lyeni glazurën e errët mbi tortë dhe vizatoni vija me çokollatën e bardhë.
 4. Lëreni Donauwelle të ftohet dhe prerë në copa.

Mënyra më e mirë për të ngulitur një model me onde në kremin e çokollatës në tortën Donauwelle është të përdorni një krehër për mbushjen e tortës ose një pirun.

Vegla

 • Sitë
 • Tasi
 • Mziser me dorë
 • Tagani i formës së pranverës
 • Tanxheri
 • Lugë
 • Tas