Tortë e shpejtë dhe e lagësht me raven e bërë nga një brumë me gëzof

Tortë e shpejtë dhe e lagësht me raven e bërë nga një brumë me gëzof

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Torta me raven e bërë nga një brumë me gëzof ka shije të lëngshme dhe shumë freskuese falë ravenit të ëmbël dhe të thartë. Brumi i thjeshtë është pjekur me raven të freskët – një tortë me raven nuk mund të jetë më e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 4.6 nga 5 yje ( 5 vota )
Tortë e shpejtë dhe e lagësht me raven e bërë nga një brumë me gëzof
Tortë e shpejtë dhe e lagësht me raven e bërë nga një brumë me gëzof

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Torta me raven e bërë nga një brumë me gëzof ka shije të lëngshme dhe shumë freskuese falë ravenit të ëmbël dhe të thartë. Brumi i thjeshtë është pjekur me raven të freskët – një tortë me raven nuk mund të jetë më e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 4.6 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 125 g miell gruri
 • 100 g sheqer
 • 2 vezë
 • 125 g gjalpë, i zbutur
 • vanilje
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 35 g miell misri
 • 200-300 g raven
 • 1 majë kripë
 • sheqer pluhur, sipas dëshirës, për servirje

Udhëzime

 1. Gjalp i butë, përziejeni me sheqer, kripë dhe vanilje derisa të bëhet krem.
 2. Përzieni vezët dhe përziejini mirë.
 3. Përzieni miellin, niseshtenë dhe pluhurin për pjekje dhe derdhni përmes një sitë në përzierjen e gjalpit të vezëve.
 4. Gjithçka derisa të bëhet me gëzof Përpunoni brumin.
 5. Zbutni brumin në një tavë në formë susta të veshur me letër pjekjeje.
 6. Lajeni dhe prisni ravenin dhe priteni në kubikë.
 7. Nëse kërcellet e ravenit janë shumë të gjera, mund t’i prisni përtej.
 8. E vendosim raven e pergatitur ne shtrojme brumin, shtypim pak.
 9. Kekun me raven e pjekim ne furre te parangrohur ne 180 grade per rreth 30 minuta.
 10. Kekun e ftohur me raven e sperkasim me sheqer pluhur dhe e presim ne copa. .

Nëse dyfishoni sasinë e përbërësve, mund të piqni një tortë me fletë raven.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tepsi në formë pranvere
 • spatula kuzhine