Tortë e shpejtë me çokollatë dhe shkopinj Mikado

Tortë e shpejtë me çokollatë dhe shkopinj Mikado

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Torta me bukë është super e lehtë për t’u përgatitur dhe për këtë arsye e përsosur nëse keni nevojë për një tortë të shijshme për një festë për ditëlindjen e fëmijëve ose për thashetheme kafeje. Veshja me çokollatë e bën tortën e bukës mrekullisht çokollatë dhe sipërfaqja me shkopinj turshi i jep një pamje interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e shpejtë me çokollatë dhe shkopinj Mikado
Tortë e shpejtë me çokollatë dhe shkopinj Mikado

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Torta me bukë është super e lehtë për t’u përgatitur dhe për këtë arsye e përsosur nëse keni nevojë për një tortë të shijshme për një festë për ditëlindjen e fëmijëve ose për thashetheme kafeje. Veshja me çokollatë e bën tortën e bukës mrekullisht çokollatë dhe sipërfaqja me shkopinj turshi i jep një pamje interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 150 g sheqer
 • 1 pako sheqer vanilje
 • fasule vanilje, /-mark
 • 170 g gjalpë, i zbutur
 • 3 vezë
 • 350 g miell
 • 1/2 paketë pluhur për pjekje
 • 200 ml qumësht
 • 50 g çokollatë të zezë, kuverturë
 • 1 pako me shkopinj Mikado, sipas dëshirës
 • spërkatje me sheqer, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Sheqer pluhur me sheqer vanilje dhe vanilje. Ose përdorni sheqer pluhur.
 2. Shtoni gjalpin e butë dhe vezët dhe përziejini mirë.
 3. Shtoni miellin, pluhurin për pjekje dhe qumështin dhe përziejini të gjitha së bashku.
 4. Rreshtoni një tepsi me letër furre dhe mbushni brumin.
 5. Kekuku me bukë ne 180 grade afersisht 50 min.
 6. Pas 30 minutash kohen e pjekjes e mbulojme kekun me rere me leter furre.
 7. E leme kekun te ftohet dhe e nxjerrim nga kallep dhe e dekorojme sipas deshires.
 8. Shkrinim kuverturen me cokollate. dhe e shpërndajmë sipër kekut.
 9. Vendosim shkopinjtë Mikado dhe i spërkasim me spërkatje sheqeri nëse ju pëlqen spërkasim.

Torta me rërë mund të mbulohet me krem të bërë nga sheqeri pluhur ose të pudroset me sheqer pluhur dhe të zbukurohet me dekorime të ndryshme si Smarties, gommy bears, thekon kokosi, arra, zemra çokollate etj.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tavë buke
 • letër për pjekje
 • furçë ngjitëse