Tortë e shpejtë me çokollatë pa miell me vezë dhe gjalpë

Tortë e shpejtë me çokollatë pa miell me vezë dhe gjalpë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo e shijshme piqet pa miell. Ai përbëhet nga vetëm 4 përbërës si çokollata, gjalpi, vezët dhe sheqeri dhe përgatitet shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e shpejtë me çokollatë pa miell me vezë dhe gjalpë
Tortë e shpejtë me çokollatë pa miell me vezë dhe gjalpë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo e shijshme piqet pa miell. Ai përbëhet nga vetëm 4 përbërës si çokollata, gjalpi, vezët dhe sheqeri dhe përgatitet shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 5 vezë
 • 80 g sheqer
 • 300 g çokollatë e zezë
 • 100 g gjalpë

Udhëzime

 1. Prisni çokollatën në copa të vogla.
 2. Shkrini gjalpin dhe çokollatën në një banjë me ujë.
 3. Ndani vezët.
 4. Rrihni të bardhat e vezëve me gjysmën e sheqerit derisa të jenë të forta.
 5. Trahini të verdhat e vezëve me tjetrën gjysma e sheqerit derisa të bëhet me gëzof.
 6. Përzieni gjalpin e lëngshëm të çokollatës në masën e të verdhës së vezës.
 7. Palosni me kujdes të bardhat e vezëve të rrahura me një shpatull.
 8. Rreshtoni pjesën e poshtme të një tepsi me letër furre.
 9. Hidhni brumosini në formë.
 10. E pjekim tortën me çokollatë në furrën e parangrohur për 30 minuta në 180°C .
 11. E lëmë tortën të ftohet.
 12. Serbejeni tortën me çokollatë me krem pana dhe manaferra.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • tavë për pjekje
 • spatula