Tortë e stolisur e Krishtlindjeve me rum, bajame dhe rrush të thatë

Tortë e stolisur e Krishtlindjeve me rum

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Christmas stollen është një trajtim që i përket sezonit të Krishtlindjeve. Është i rafinuar me rum dhe rrush të thatë dhe në këtë mënyrë ofron një përvojë të mrekullueshme shije.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e stolisur e Krishtlindjeve me rum
Tortë e stolisur e Krishtlindjeve me rum

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Christmas stollen është një trajtim që i përket sezonit të Krishtlindjeve. Është i rafinuar me rum dhe rrush të thatë dhe në këtë mënyrë ofron një përvojë të mrekullueshme shije.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia, Piqe | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 600 g miell gruri
 • 40 g maja
 • 200 ml qumësht
 • 300 g gjalpë
 • lëkurë limoni
 • 1 majë kripë

Mbushje

 • rum, konjak / lëng molle, lëng portokalli
 • 150 g rrush të thatë
 • 50 g bajame
 • 700 g lëvore limoni
 • 50 gr lëvore portokalli
 • 50 g sheqer
 • 1 lugë erëz stollen
 • sheqer pluhur, për pluhurosje

Udhëzime

Përgatitni mbushjen

 1. Rrushin e njomni në rum gjatë natës.
 2. Prisni arrat.
 3. Përzieni rrushin e thatë, lëkurën e limonit të ëmbëlsuar, lëkurën e portokallit, bajamet dhe sheqerin me erëzën Stollen në një enë.

Përgatitni brumin $ $

 • Ngrohim qumështin dhe shtojmë majanë e tretim dhe e lëmë të fryhet për 15 minuta.
 • Majasë i shtojmë gjalpin, lëkurën e limonit, kripën dhe miellin dhe e përziejmë mirë brumin.
 • Përziejmë masën e frutave dhe e lemë brumin. ngrihet per rreth 1 ore.
 • Zejeni brumin ne nje siperfaqe pune te lyer me miell.
 • Shtypeni per te formuar nje ovale, paloseni njeren ane te gjate deri ne mes dhe formojini ne nje stollen.
 • Stollenet vendoseni ne nje tepsi te shtruar me leter per pjekje dhe piqet ne 180 grade per 60 minuta.
 • E lyejme me gjalpin e shkrire menjehere pas pjekjes.
 • Siperme sheqer pluhur dhe e leme te ftohet.
 • Para prerjes, lyejme stollenin me sheqer pluhur.
 • Në vend të rumit mund të përdorni lëng molle për përzierjen e frutave. Erëza Stollen përmban bishtajë vanilje, kanellë, anise, koriandër, karafil, aromë dhe kardamom.

  Vegla

  • tas
  • thikë
  • tenxhere
  • furçë kuzhine