Tortë e thjeshtë me dardhë me kanellë e bërë nga një brumë

Tortë e thjeshtë me dardhë me kanellë e bërë nga një brumë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Mund të piqni ëmbëlsira të shijshme me dardha. Ja një fruta me kanellë që përgatitet në një kohë të shkurtër dhe ka shije super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë e thjeshtë me dardhë me kanellë e bërë nga një brumë
Tortë e thjeshtë me dardhë me kanellë e bërë nga një brumë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Mund të piqni ëmbëlsira të shijshme me dardha. Ja një fruta me kanellë që përgatitet në një kohë të shkurtër dhe ka shije super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 vezë
 • 150 g sheqer
 • 100 g gjalpë + për lyerje
 • 200 g miell + për spërkatje
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 4 dardha
 • 1 lugë kanellë

Udhëzime

 1. Përzieni vezët dhe sheqerin me mikser për disa minuta.
 2. Hidhni në të gjalpin e shkrirë dhe përziejini përsëri.
 3. Shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje në pjesë duke i përzier vazhdimisht dhe përzieni me mikser.
 4. Pritini dardhat dhe Pritini për së gjati në copa.
 5. Lyejeni një tepsi me gjalpë dhe pluhurosni me miell.
 6. Hidhni brumin në tepsi dhe vendosni dardhat sipër.
 7. Spërkateni tortën me kanellë.
 8. Cook kek me dardhe ne 180° per 45-50 minuta E pjekim C.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierje
 • thikë
 • peshë kuzhine
 • enë pjekjeje