Tortë freskuese kuark me bazë portokalli, kivi dhe bajame

Tortë freskuese kuark me bazë portokalli

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 160 minuta

Më e freskët me kivi dhe bazë bajamesh që përgatitet pa pjekje. Mbushja e kuarkut dhe sheqerit pluhur aromatizohet me portokall dhe keku ka shije shumë freskuese dhe gjallëruese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë freskuese kuark me bazë portokalli
Tortë freskuese kuark me bazë portokalli

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 160 minuta

Më e freskët me kivi dhe bazë bajamesh që përgatitet pa pjekje. Mbushja e kuarkut dhe sheqerit pluhur aromatizohet me portokall dhe keku ka shije shumë freskuese dhe gjallëruese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Bazë

 • 70 g bajame
 • 80 g hurma, pa koriza
 • 1 lugë gjelle gjalpë kikiriku

Mbushje

 • 250 g quark
 • 50 g sheqer pluhur
 • 1 portokall
 • 4-5 kivi
 • manaferra, sipas dëshirës

Udhëzime

Baza

 1. Pjeqini bajamet në një tigan të thatë.
 2. Në një blender, grini në një pastë të imët bajame.
 3. Bajameve u shtoni hurmat dhe gjalpin e kikirikut.
 4. Përziejini gjithçka derisa të keni një brumë të fortë.
 5. Kur brumi të jetë i thërrmuar, shtoni pak lëng, qumësht ose më shumë gjalpë kikiriku.
 6. Përhapeni brumin në një tavë në formë susta, duke ngritur një buzë. Qëroni portokallin, në një mikser presim dhe kalojmë në një sitë.
 7. Përzieni kuarkun me sheqer pluhur në një enë.
 8. Shtoni purenë e portokallit dhe përzieni sërish.
 9. Përhapeni masën e kuarkut mbi bazën e ftohur.
 10. Vendoseni përsëri tortën me kuark në frigorifer.
 11. Qëroni kivin, përgjysmoni përgjysmë dhe i prisni hollë.
 12. Rrotulloni fetat e kivit në mënyrë që të duken si trëndafila.

Vegla

 • tepsi
 • spatula druri
 • përzierëse qëndrimi
 • tas perzierje
 • përzierëse dore
 • pushkëformë tepsi
 • thikë
 • sitë
 • dërrasë prerëse