Tortë Halloween me bazë çokollate, krem mascarpone dhe glazurë keku

Tortë Halloween me bazë çokollate

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 215 minuta

Torta Bloody Halloween me një krem mascarpone me gëzof është e përkryer për një festë të frikshme dhe plot ngjyra të Halloween-it. Kënaqësi drithëruese e shijshme dhe e pastër drithëruese!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë Halloween me bazë çokollate
Tortë Halloween me bazë çokollate

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 215 minuta

Torta Bloody Halloween me një krem mascarpone me gëzof është e përkryer për një festë të frikshme dhe plot ngjyra të Halloween-it. Kënaqësi drithëruese e shijshme dhe e pastër drithëruese!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia, Piqe | Menu: Embëlsira | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë çokollate

 • 4 vezë, madhësia M
 • 200 ml vaj luledielli
 • 250 g sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 200 ml krem
 • 3 lugë kakao për pjekje
 • 140 g miell
 • 1 f. pluhur për pjekje

Krem për kek

 • 500 g mascarpone
 • 2 vezë, madhësia M
 • 100 g sheqer pluhur
 • 1 fq. Sheqer vanilje

Mbushje

 • 1 f. Glazurë keku, e kuqe
 • 1 lugë sheqer
 • 250 ml ujë

Udhëzime

Përgatisim brumin e çokollatës

 1. Në një enë trazojmë vezët me sheqerin dhe sheqerin e vaniljes deri sa të zbuten.
 2. Më pas shtojmë vajin dhe kremin dhe e përziejmë shpejt.
 3. Sitojmë miellin me pluhurin për pjekje dhe pjekjen. kakao.
 4. Përziejini gjithçka tërësisht .
 5. Rreshtoni një tavë me letër furre dhe lyeni me yndyrë skajet.
 6. Hidhni brumin dhe lëreni të lëmuar.
 7. Nxeheni furrën në 175 gradë. rreth 30 deri ne 40 minuta.
 8. Pas kekut kur te jete ftohur plotesisht e presim pergjysme horizontalisht 2 ose 3 here.

Krem keku dhe maja

 1. Perziejme vezet me sheqer pluhur dhe sheqer vanilje per disa minuta .
 2. Më pas shtojmë kremin e djathit dhe e përziejmë për pak kohë.
 3. Kremin e kekut për të paktën e vendosim në frigorifer për 1 deri në 2 orë.
 4. Përdorim një kartë pastiçerie për të shtruar kremin mbi bazat e kekut dhe i vendosim sipër. të njëra-tjetrës.
 5. Më pas lyeni kremin mbi të gjithë tortën me çokollatë.
 6. Keku për një të gjerë Lëreni në frigorifer për një orë.
 7. Përzieni glazurën e kuq të tortës dhe përhapeni mbi tortë.
 8. Ftojeni tortën e Halloween derisa të jeni gati për t’u ngrënë.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • tepsi në formë pranvere
 • fletë brumi
 • tenxhere
 • lugë
 • ndarëse keku