Tortë kremoze me kuark me fara lulekuqeje dhe shkërmoqet

Tortë kremoze me kuark me fara lulekuqeje dhe shkërmoqet

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Kjo do të bëjë që çdo zemër të rrahë më shpejt. Shija e mbushjes është e ngjashme me një sufle kremoze. Me një bazë të hollë keku dhe me spërkatje të thërrmueshme mbi mbushjen, kjo ëmbëlsirë jo vetëm që duket interesante, por ka edhe shije çmendurisht të mirë. Nëse është ftohur plotësisht përpara se ta servirni, atëherë kjo tortë do të jetë edhe më e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë kremoze me kuark me fara lulekuqeje dhe shkërmoqet
Tortë kremoze me kuark me fara lulekuqeje dhe shkërmoqet

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Kjo do të bëjë që çdo zemër të rrahë më shpejt. Shija e mbushjes është e ngjashme me një sufle kremoze. Me një bazë të hollë keku dhe me spërkatje të thërrmueshme mbi mbushjen, kjo ëmbëlsirë jo vetëm që duket interesante, por ka edhe shije çmendurisht të mirë. Nëse është ftohur plotësisht përpara se ta servirni, atëherë kjo tortë do të jetë edhe më e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Brumë

 • 300 g miell
 • 100 g sheqer
 • 150 g gjalpë i ftohtë në copa
 • 3-4 lugë ujë

Mbushje

 • 600 ml qumësht
 • 180 g sheqer
 • 100 g gjalpë
 • 120 g lulëkuqe fara
 • 100 g bollgur
 • 300 g quark
 • 1 vezë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Përzieni miellin dhe sheqerin së bashku në një enë.
 2. Shtojeni gjalpin e ftohtë në masën e miellit dhe krijojeni me duar në formë të thërrmuar.
 3. Shtoni ujin e ftohtë dhe gatuajeni në një brumë të butë dhe të lëmuar.
 4. përafërsisht. Ndani ⅔ të gjithë brumin dhe hapeni në një shtresë të hollë.
 5. Rreshtoni një tepsi të rrumbullakët 22-24 cm me letër pergamene.
 6. Vendosni brumin në tepsi, duke e shtypur në fund dhe anët e tepsisë.
 7. Të gjitha Prisni çdo gungë.
 8. Vendosni tavën dhe brumin e mbetur në frigorifer për 40-50 minuta.

Përgatitni mbushjen

 1. Qëmështin, sheqerin dhe gjalpin e derdhni në një tenxhere. ziejmë.
 2. Farat e lulëkuqes dhe shtojmë bollgurin.
 3. E gatuajmë për rreth 10-12 minuta, duke e përzier vazhdimisht, derisa masa të trashet.
 4. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet plotësisht.
 5. Shkyjeni kuarkun në një sitë. ose përzieni në një masë të lëmuar.
 6. Shtoni ekstraktin e vezës dhe vaniljes dhe përziejini mirë me mikser.
 7. Nxeheni furrën në 180°C.
 8. Përzieni masën e bollgur me kuarkin.
 9. Nxirreni tavën e pjekjes nga Frigoriferi, shtrijeni masën sipër dhe lëreni me një shpatull.
 10. Remaining Grini imët brumin në rende ose përmes vezës ktheni një mulli mishi.
 11. Spërkateni brumin e grimcuar në mënyrë të barabartë mbi mbushjen.
 12. E pjekim tortën e kuarkut me farat e lulekuqes për rreth 45-55 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.

Vegla

 • Tavë për pjekje
 • Tavë
 • Tasë
 • Colander
 • Putle
 • Thikë
 • Mikser
 • Rende