Tortë Krishtlindjesh me bajame, spërkatje dhe çokollatë

Tortë Krishtlindjesh me bajame

Kjo ëmbëlson dhjetorin dhe kënaq familjet dhe mysafirët gjatë sezonit të Ardhjes. Brumi i bërë me bajame dhe çokollatë të zezë është mrekullisht i lëngshëm dhe i zbukuruar në formën e bredhit, krijon një atmosferë të bukur Krishtlindjesh.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 200 g çokollatë të zezë
 • 200 g gjalpë
 • 100 g sheqer
 • 1 majë kripë
 • 200 g bajame të bluara
 • 4 vezë
 • 3 lugë miell
 • 1 fq. Pluhur për pjekje
 • Spërkatje, për zbukurim
 • Shkopa sheqeri, për zbukurim

Udhëzimet

 1. Rreshtoni tepsinë me letër pjekjeje dhe ftojeni.
 2. Nxehni furrën në 160 gradë.
 3. Çokollatën e thyeni në copa dhe e shkrini ngadalë në një tenxhere me gjalpë.
 4. Rrihni vezët, përzieni me sheqerin, kripën dhe bajamet .
 5. Përzieni masën e shkrirë të çokollatës-gjalpës në masën e vezëve.
 6. Përzieni miellin dhe pluhurin për pjekje dhe përzieni mirë. 45-50 minuta.
 7. Pasi dekorojme torten e Krishtlindjes sipas deshires.

Utils

 • tevën e formës pranvere
 • letër pjekjeje
 • tavë
 • lugë
 • tas

Recetat e fundit