Tortë Linzer me reçel rrush pa fara për Krishtlindje

Tortë Linzer me reçel rrush pa fara për Krishtlindje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Baza e hollë e ëmbëlsirës e bërë nga pasta me kore të shkurtra me bajame dhe frutat e bëjnë shijen Linzer Torte super të shijshme. Linzer Torte shijon edhe më mirë kur lihet të zhytet për një ditë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë Linzer me reçel rrush pa fara për Krishtlindje
Tortë Linzer me reçel rrush pa fara për Krishtlindje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Baza e hollë e ëmbëlsirës e bërë nga pasta me kore të shkurtra me bajame dhe frutat e bëjnë shijen Linzer Torte super të shijshme. Linzer Torte shijon edhe më mirë kur lihet të zhytet për një ditë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 200g gjalpë i zbutur
 • 330g miell
 • 60g bajame
 • 130g lajthi të grira
 • 200g sheqer pluhur
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 2 lugë lëvore limoni, e grirë
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • ½ lugë çaji karafil të bluar
 • 2 vezë
 • 300 g reçel, p.sh. reçel rrush pa fara
 • 1 vezë, për larje

Udhëzime

 1. Përziejmë gjalpin e zbutur me sheqerin pluhur derisa të lehtësohet.
 2. Bashkojmë miellin, pluhurin për pjekje, lëkurën e limonit dhe arrat.
 3. Përzierjen e thatë e hedhim në masën e gjalpit.
 4. Shto vezët. një brumë i lëmuar.
 5. Bumi Formoni një top dhe rrafshoni pak.
 6. Mbulojeni brumin me film ngjitës.
 7. E fusni në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 8. Nxeheni furrën në 180 gradë.
 9. Prisni pjesën më të madhe të brumit. në një rreth me trashësi rreth 1.5 cm Rrotulloni.
 10. Vendoseni brumin në një tavë në formë susta ose një tepsi për tartë, duke ngritur pak skajet.
 11. Përhapeni reçelin mbi sipërfaqen e brumit.
 12. Rretni brumin e mbetur dhe prisni nxirrni forma me yje.
 13. Vendosni yjet e brumit në shtresën e reçelit pranë njëri-tjetrit dhe vendosni disa mbi tjetrin.
 14. Përzieni vezën e mbetur lehtë dhe lyejeni butësisht mbi brumë.
 15. Pjekim Tortën e Linzer për 40-45 minuta ne 180 grade.
 16. E leme kekun te ftohet ne tepsi.
 17. Hiqim Torten e Linzer nga forma dhe ne porte servirjeje Pritini pjatën në copa.
 18. Para se ta shërbeni, pudrosni lehtë me sheqer pluhur.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierjen
 • prerës me yje
 • rul
 • tavë për pjekje
 • pjatë për tortë