Tortë me bajame me lepur të Pashkëve me thekon kuarku dhe kokosi – pasta të Pashkëve

Tortë me bajame me lepur të Pashkëve me thekon kuarku dhe kokosi - pasta të Pashkëve

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një tortë e shijshme me bajame me motiv lepuri është një mysafir i mirëpritur në Pashkë. Lepuri i Pashkëve të bën përshtypje si nga ana vizuale ashtu edhe nga shija. Shija e kekut shumëfishohet me bajamet në brumë dhe është një ëmbëlsirë për paradrekën e Pashkëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me bajame me lepur të Pashkëve me thekon kuarku dhe kokosi - pasta të Pashkëve
Tortë me bajame me lepur të Pashkëve me thekon kuarku dhe kokosi - pasta të Pashkëve

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një tortë e shijshme me bajame me motiv lepuri është një mysafir i mirëpritur në Pashkë. Lepuri i Pashkëve të bën përshtypje si nga ana vizuale ashtu edhe nga shija. Shija e kekut shumëfishohet me bajamet në brumë dhe është një ëmbëlsirë për paradrekën e Pashkëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 75 g gjalpë, temperaturë ambienti
 • 150 g sheqer
 • 1 vezë
 • 100 g miell
 • 200 g bajame të bluara
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 75 ml qumësht
 • 125 g quark

Për dekorim

 • Kuverturë me çokollatë
 • Foksa kokosi
 • Smarties
 • Skopje me çokollatë Mikado
 • Shkopa sheqeri, blu, e kuqe

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 170°.
 2. Rrihni gjalpin me sheqerin.
 3. Përzieni vezën.
 4. Përzieni miellin, bajamet dhe pluhurin për pjekje.
 5. Përzieni masën e vezëve së bashku me qumështin dhe kuarkun. .
 6. Hidhni brumin në kallëp dhe piqni për rreth 45 minuta.
 7. Zbukuroni lepurin e ftohur të Pashkëve sipas dëshirës.

Vegla

 • tas
 • mikser dore
 • tavë pjekje lepuri