Tortë me banane aromatike të përdredhur me krem dhe karamel

Tortë me banane aromatike të përdredhur me krem dhe karamel

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Siç sugjeron emri, kjo shërbehet me kokë poshtë për të zbuluar shtresën e karamelit në kafe të artë dhe fetat e bananes sipër. Frutat aromatike, karameli dhe brumi me gëzof dhe i lagësht i ëmbëlsirave bëjnë kombinimin perfekt për një ëmbëlsirë. Në këtë mënyrë, koha e kafesë mund të ëmbëlsohet dhe shijohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Tortë me banane aromatike të përdredhur me krem dhe karamel
Tortë me banane aromatike të përdredhur me krem dhe karamel

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Siç sugjeron emri, kjo shërbehet me kokë poshtë për të zbuluar shtresën e karamelit në kafe të artë dhe fetat e bananes sipër. Frutat aromatike, karameli dhe brumi me gëzof dhe i lagësht i ëmbëlsirave bëjnë kombinimin perfekt për një ëmbëlsirë. Në këtë mënyrë, koha e kafesë mund të ëmbëlsohet dhe shijohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 300 g sheqer
 • 200 g gjalpë
 • 3-4 banane
 • 1 majë kripë
 • 2 lugë sheqer vanilje
 • 4 vezë
 • 100 g salcë kosi
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 275 g miell

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Lyejmë me bollëk tapën e pjekjes me vaj gatimi.
 3. Përhapeni 150 gr sheqer në një shtresë të barabartë në fund të tavës.
 4. Shkrijeni në zjarr mesatar deri në karamel. ka marrë ngjyrë kafe të hapur.
 5. Mos e trazoni karamelin derisa është duke u shkrirë, thjesht hidheni tiganin butësisht.
 6. Më pas shtoni 50 gr gjalpë, përzieni mirë dhe derdhni karamelin në enën e përgatitur për pjekje.
 7. Qëroni dhe prisni bananet në feta.
 8. Up Shtroni shtresën e karamelit në enën e pjekjes.
 9. Në një enë shtoni gjalpin e mbetur, kripën, sheqerin e mbetur dhe sheqer vaniljen.
 10. I rrahim me një mikser dore derisa të fryhet. vezet nje nga nje dhe perziejme.derisa brumi te behet homogjen.
 11. Pastaj shtojme kosin dhe pluhurin per pjekje dhe perziejme.
 12. Ne fund shtojme miellin pak nga pak dhe perziejme mire.
 13. Hidhni brumin e perfunduar ne tepsi për pjekje të ujit; trokisni tavën disa herë në tavolinë për të hequr çdo flluskë ajri shtesë nga brumi.
 14. E pjekim në furrën e nxehur për rreth 30-40 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë. në një pjatë servirje, në mënyrë që bananet të jenë sipër.
 15. Dekoroni kekun me banane me gjethe nenexhiku përpara se ta shërbeni.

Për këtë kek me banane duhet përdorur vetëm një tavë e fortë, në mënyrë që karameli të mos derdhet gjatë pjekjes.

Vegla

 • Tavë e rrumbullakët
 • Tavë
 • Thikë
 • Tabela për prerje
 • Tasë
 • Përzierëse dore
 • Pjata për servirje