Tortë me biskota me çokollatë pa pjekje me lajthi dhe vanilje

Tortë me biskota me çokollatë pa pjekje me lajthi dhe vanilje

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Mund të përgatitet pa pjekje. Biskotat grihen dhe bëhen kek me çokollatë të shkrirë dhe arra të thekura. Pas kohës së ftohjes krijohet një kek me biskota të forta dhe super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me biskota me çokollatë pa pjekje me lajthi dhe vanilje
Tortë me biskota me çokollatë pa pjekje me lajthi dhe vanilje

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Mund të përgatitet pa pjekje. Biskotat grihen dhe bëhen kek me çokollatë të shkrirë dhe arra të thekura. Pas kohës së ftohjes krijohet një kek me biskota të forta dhe super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: tortë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 800g biskota
 • 100g lajthi, ose arra
 • 200g sheqer
 • 60g pluhur kakao
 • 240ml ujë
 • 150g gjalpë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 120ml krem
 • 120g çokollatë

Udhëzime

 1. Pyejini biskotat në copa të vogla dhe vendosini në një enë.
 2. Arrat i presim në copa të vogla dhe i thepi në një tigan pa vaj në zjarr mesatar për 4-5 minuta duke i përzier vazhdimisht.
 3. Lërini arrat të ftohen pak dhe shtoni në Vendi në biskota.
 4. Përzieni sheqerin dhe kakaon në një tenxhere, mbulojeni me ujë dhe përziejini mirë.
 5. Shtoni gjalpin.
 6. Ngrohni masën e kakaos në nxehtësi mesatare në të lartë dhe vazhdoni të ngrohni për 7 të tjera. -8 minuta.
 7. Haqeni masën e kakaos nga zjarri Hiqeni, shtoni vaniljen dhe lëreni të pushojë për 10-15 minuta.
 8. Përzieni masën e çokollatës me biskotat dhe arrat.
 9. Mbuloni pjesën e poshtme të një kallep me letër furre.
 10. Hidhni masën e biskotave.
 11. Largojeni plotësisht me lugë ose shpatull.
 12. Mbuloni kapakun me një film ngjitës dhe vendoseni tortën me biskota në frigorifer për 50-60 minuta. tenxhere.
 13. Haqeni nga zjarri, shtoni çokollatën e grirë, lëreni të qëndrojë për 1 minutë, më pas përzieni.
 14. Masa kremoze e çokollatës mbi de Shtoni n kek dhe vendoseni kekun ne frigorifer per 3-4 ore.

Vegla

 • tas
 • thikë
 • tepsi
 • tenxhere
 • lugë perzierje
 • tavë keku
 • spatula