Tortë me boronica të lëngshme me Streusel – Pjekje e shpejtë dhe e lehtë

Tortë me boronica të lëngshme me Streusel - Pjekje e shpejtë dhe e lehtë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Torta me boronicë është një tortë e lehtë që përgatitet shpejt. Torta përbëhet nga një pandispanje, boronicat i japin një notë frutash dhe i japin një ngjyrë të mrekullueshme. Thërrmohet sipër – thjesht e shijshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me boronica të lëngshme me Streusel - Pjekje e shpejtë dhe e lehtë
Tortë me boronica të lëngshme me Streusel - Pjekje e shpejtë dhe e lehtë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Torta me boronicë është një tortë e lehtë që përgatitet shpejt. Torta përbëhet nga një pandispanje, boronicat i japin një notë frutash dhe i japin një ngjyrë të mrekullueshme. Thërrmohet sipër – thjesht e shijshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 150 g gjalpë, i zbutur
 • 80 g sheqer
 • 3 vezë, të mesme
 • 200 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 100 ml dhallë
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë lëkure limoni

Streusel

 • 70 gr gjalpë i ftohtë
 • 45 gr sheqer
 • 100 gr miell
 • 300 gr boronica të ngrira

Udhëzime

Përgatitni thërrimet

 1. Përzieni gjalpin e ftohtë me sheqerin dhe miellin në një procesor ushqimi për të formuar një thërrime. vezet, lekuren e limonit dhe pak kripe dhe perziejini perseri.
 2. Hidhni dhallen.
 3. Perziejme miellin me pluhurin per pjekje dhe shtojme.
 4. Te gjitha perziejme qe te formohet nje brum.
 5. Hidhni brumin ne nje katror Tepsi per pjekje te shtruar me leter pergamene dhe shtrihet ne menyre te njetrajtshme.
 6. Boronicat siper i shperndani.
 7. Siper vendoseni masen e crumble.
 8. Pjekim kekun me boronica ne 180 grade per rreth 45-50 minuta.
 9. E leme kekun ftohet dhe pritet ne copa.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Enë katrore për pjekje
 • Spatula
 • Enë për përzierje