Tortë me çokollatë bredha me krem për Krishtlindje

Tortë me çokollatë bredha me krem për Krishtlindje

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Bredhi i ëmbël është i shijshëm dhe me lëng dhe sjell një atmosferë të mrekullueshme Krishtlindjesh me krem dhe spërkatje. Falë çokollatës, torta e Krishtlindjes është mrekullisht çokollatë dhe ka një shije arra me bajame.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me çokollatë bredha me krem për Krishtlindje
Tortë me çokollatë bredha me krem për Krishtlindje

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Bredhi i ëmbël është i shijshëm dhe me lëng dhe sjell një atmosferë të mrekullueshme Krishtlindjesh me krem dhe spërkatje. Falë çokollatës, torta e Krishtlindjes është mrekullisht çokollatë dhe ka një shije arra me bajame.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 200g çokollatë e zezë
 • 200g gjalpë
 • 4 vezë mesatare
 • 80g sheqer
 • 80g sheqer kaf
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 majë kripë
 • 200 gr bajame të bluara
 • 2 lugë pluhur pjekje
 • 1 lugë pjekje kakao
 • Erëz me xhenxhefil, për shije

Krem sheqeri

 • 150 g sheqer pluhur
 • 2 lugë gjelle ujë
 • Spërkas sheqer, sipas shijes

Udhëzime

 1. Çokollatën e thyeni në copa.
 2. Shkrijeni me gjalpë në një enë mbi banjë me ujë të nxehtë, duke e përzier vazhdimisht.
 3. Rrihni vezët me sheqer të bardhë dhe kafe, ekstrakt vanilje,
 4. erëz me xhenxhefil dhe kripë derisa të bëhen kremoze.
 5. Bajame , pluhur per pjekje dhe kakao per pjekje.
 6. Përbërësit e thatë i përziejmë në mënyrë alternative me masën e vezëve në çokollatën e lëngshme.
 7. Brumin e çokollatës e hedhim në një tepsi të shtruar me letër furre.
 8. Pjekim tortën me çokollatë në furrë të nxehtë në 180 gradë për rreth 30-35 minuta
 9. Lëreni tortën të ftohet në një raft teli dhe hiqeni nga forma.
 10. Prejeni tortën me çokollatë në copa trekëndore.
 11. Në secilën copë keku vendosni shkopinj sheqeri ose shkopinj Mikado.
 12. Per kremin: perziejme sheqerin pluhur me pak uje.
 13. Copat e kekut Siper i hedhim kremin ne model zigzag.
 14. Dekorojeni me sperkatje nese deshironi.

Vegla

 • Enxhere
 • Tasi
 • Luge perzierje
 • Përzierëse dore
 • Spatula
 • Tavë pjekje
 • Thikë