Tortë me çokollatë kremoze me gjalpë, qumësht dhe kakao

Tortë me çokollatë kremoze me gjalpë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Të gjithë adhuruesit e çokollatës do të kenë vlerën e parave të tyre me këtë tortë me çokollatë! Ai kremoz me gjalpë, qumësht dhe kakao ka shije të ajrosur dhe me gëzof dhe premton një kënaqësi ëndërrimtare.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me çokollatë kremoze me gjalpë
Tortë me çokollatë kremoze me gjalpë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Të gjithë adhuruesit e çokollatës do të kenë vlerën e parave të tyre me këtë tortë me çokollatë! Ai kremoz me gjalpë, qumësht dhe kakao ka shije të ajrosur dhe me gëzof dhe premton një kënaqësi ëndërrimtare.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira | Kuzhina: Receta çeke

Përbërës

Krem

 • 2 lugë miell gruri
 • 1 filxhan sheqer
 • 3 lugë kakao pluhur
 • 1 vezë
 • 1 filxhan qumësht
 • 200 g gjalpë

Brumë

 • 2 gota miell
 • 1 filxhan sheqer
 • 3 lugë kakao pluhur
 • 1 filxhan qumësht
 • 100 g gjalpë
 • 1 vezë
 • 1 lugë pluhur pjekje

Udhëzime

Përgatitni kremin

 1. Përzieni 1 filxhan sheqer, 3 lugë kakao, 2 lugë miell dhe 1 vezë me 1 filxhan qumësht.
 2. Lëreni të ziejë në zjarr të ulët duke e përzier vazhdimisht.
 3. Lëreni të ftohet dhe shtoni 200g gjalpë të zbutur.
 4. Përziejini gjithçka në një krem të butë.

Përgatisni brumin

 1. Përzieni miellin e grurit, 3 lugë kakao, 1 filxhan sheqer, 1 filxhan qumësht, 100 gr gjalpë, 1 vezë dhe pluhurin për pjekje në një masë të butë.
 2. Mbërtheni Tepsia e pjekjes me vaj dhe mbushet me brumin, me pas e pjekim per rreth 30 minuta.
 3. E leme bazen e pastes te ftohet dhe e presim dy ose tre here horizontalisht.
 4. Vendosim kremin ne secilen baze, e lyejme dhe gjithashtu shtrojme krem ne skaje.
 5. Siperfaqja e kekut me çokollatë mund të lyhet me glazurë, kuverturë ose ganache sipas shijes.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë
 • përzierës dore
 • tas
 • tepsi
 • copa keku
 • spatula kuzhine