Tortë me çokollatë me bajame dhe pralina Giotto

Tortë me çokollatë me bajame dhe pralina Giotto

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Torta me çokollatë me bajame ka një shije shumë të butë dhe të bën përshtypje me shijen e saj të çokollatës. Torta përgatitet shpejt dhe shkon në mënyrë perfekte me kohën e kafesë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me çokollatë me bajame dhe pralina Giotto
Tortë me çokollatë me bajame dhe pralina Giotto

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Torta me çokollatë me bajame ka një shije shumë të butë dhe të bën përshtypje me shijen e saj të çokollatës. Torta përgatitet shpejt dhe shkon në mënyrë perfekte me kohën e kafesë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 200 g gjalpë
 • 200 g çokollatë të zezë
 • 80 g sheqer
 • 1 majë kripë
 • 4 vezë
 • 2 lugë gjelle miell
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 200 g bajame të bluara

Mbushje

 • Topa xhoto, për shije
 • sheqer pluhur, për pluhurosje, për shije

Udhëzime

 1. Rreshtoni tavën e formuar me letër furre.
 2. Shkrini gjalpin në një tenxhere.
 3. Ndajeni çokollatën në copa dhe shtoni në gjalpë.
 4. Lëreni çokollatën të shkrihet plotësisht, duke e përzier gjatë gjithë kohës. të verdhat nga të bardhat.
 5. Rrahim të verdhat e vezëve me sheqerin.
 6. Përziejmë çokollatën e shkrirë.
 7. Shtoni kripën, miellin dhe pluhurin për pjekje dhe i përziejmë bajamet.
 8. Të gjitha përzihen së bashku për të formuar një brumë të butë.
 9. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të jenë të forta dhe futeni në brumë.
 10. Brumin e derdhni në tepsi.
 11. E pjekim tortën në furrë në 160 gradë për 45 deri në 50 minuta.
 12. Tartën me çokollatë e zbukurojmë me topa Giotto të përgjysmuara ose si te duash p.sh pluhurojeni me sheqer pluhur.

Torta ka shije shumë të lagësht, sidomos në ditën e tretë kur është vendosur mirë.

Vegla

 • tepsi me formë pranvere
 • letër pergamene
 • tenxhere
 • lugë
 • tas
 • përzierës dore
 • thikë